Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jedyny w diecezji

W Woźnikach znajduje się jedyny w diecezji kościół św. Walentego. Dziś, w uroczystość odpustową, modlą się tam za zakochanych.

Drewniany kościół znajduje się na cmentarzu, kiedyś pełnił funkcję kościoła parafialnego, obecnie przycmentarnego. – Msze odprawiane są tu zawsze w uroczystość odpustową 14 lutego, kiedy modlimy się również za narzeczonych i zakochanych – powiedział ks. Roman Pilorz, proboszcz parafii św. Katarzyny w Woźnikach. W zabytkowym kościele Msze odprawiane są regularnie w czasie wakacyjnym o godz. 17 oraz w uroczystość Matki Kościoła.

Odnowiony i dobrze zachowany kościół św. Walentego wart jest odwiedzenia. Czas jego budowy jest trudny do określenia. Najstarsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z końca XV wieku. Obecny drewniany kościół wzniesiono na miejscu poprzedniego, który w Woźnikach zbudowano jeszcze w średniowieczu. Kościół zbudowany jest na planie prostokąta, a w XVIII wieku dobudowano nową kruchtę - tzw. babiniec. W latach 1798- 1813, podczas odbudowywania po pożarze kościoła św. Katarzyny, pełni funkcję kościoła parafialnego.

W 1901 roku dokonano generalnego remontu kościoła. Sceny z życia Chrystusa umieszczono na czterech ścianach prezbiterium. Pod parapetem chóru znajdują się natomiast wizerunki świętych: Piotra, Walentego i Pawła. Ambona została także pokryta polichromią oraz ozdobiona dekoracją z motywami cesarskich orłów oraz postaciami czterech ewangelistów. Wymieniono również ołtarz, w którym znajduje się obraz olejny przedstawiający matkę z dzieckiem, klęczącą przed św. Walentym. Obecnie kościółek należy do woźnickiej parafii i przede wszystkim pełni funkcję kościoła przycmentarnego. 

Św. Walenty, patron zakochanych, był biskupem w Terni i zginął jako męczennik około 269 roku. Terni (obecnie włoska Umbria) jest jedynym miejscem na świecie, gdzie 14 lutego ludzie są zwolnieni z pracy. W tym dniu także do włoskiego miasteczka przyjeżdżają młode pary, które w miejscowej katedrze przy grobie św. Walentego, ślubują sobie, że do końca roku wezmą ślub.

Według jednego z podań św. Walenty uleczył ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. Cesarz wpadł w gniew i kazał zabić biskupa maczugami, a następnie ściąć.

W miejscu, w którym został pochowany, papież Juliusz I w IV wieku postanowił zbudować bazylikę. Kult świętego bardzo szybko rozszerzył się w całej chrześcijańskiej Europie. Legenda głosi, że św. Walenty pomagał pisać ludziom listy miłosne i jako pierwszy pobłogosławił małżeństwo poganina i chrześcijanki.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy