Nowy numer 13/2024 Archiwum

Gdzie po paszport?

Do połowy roku w województwie śląskim ma być dwa razy więcej miejsc odbierania paszportów, ale niektóre punkty składania wniosków zostaną zlikwidowane.

Najdalej do połowy tego roku liczba miejsc w województwie śląskim, gdzie będzie można odebrać paszport, zostanie podwojona. Docelowo takich punktów będzie w regionie 12, wobec sześciu obecnie - podał Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

W czwartek 17 stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych, która w założeniu ma ułatwić uzyskanie paszportu. Zmianom poświęcona była konferencja prasowa wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, która odbyła się 16 stycznia. Wojewoda przekonywał, że zmiana oznacza uproszczenie procedur i będzie korzystna dla obywateli.

Wniosek o wydanie paszportu będzie teraz można złożyć w dowolnym wyznaczonym do tego punkcie paszportowym w kraju, a nie - jak dotychczas - jedynie we właściwym dla miejsca zameldowania.

Obecnie w województwie śląskim można składać wnioski paszportowe w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach oraz w 17 terenowych punktach paszportowych: w Będzinie, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu-Zdroju, Jaworznie, Lublińcu, Pszczynie, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Tarnowskich Górach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu, Zawierciu, Żorach i Żywcu. Odbiór paszportu jest jednak możliwy jedynie w oddziale paszportowym katowickiego urzędu wojewódzkiego oraz w pięciu terenowych delegaturach paszportowych: w Bielsku-Białej, Częstochowie, Bytomiu, Gliwicach i Rybniku. Tak będzie do końca marca tego roku.

"Potem nastąpi korzystna dla obywatela zmiana, gdyż docelowo - do końca czerwca bieżącego roku - powstaną nowe jednostki paszportowe wojewody śląskiego i aż w 12 miejscowościach – Katowicach, Bytomiu, Gliwicach, Rybniku, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Częstochowie, Tarnowskich Górach, Jastrzębiu Zdroju, Tychach, Żorach i Zawierciu - będzie można złożyć wniosek paszportowy i odebrać paszport" - podały w środę służby prasowe wojewody.

W związku z tymi zmianami 31 marca nastąpi likwidacja jedenastu terenowych punktów paszportowych w: Będzinie, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Lublińcu, Pszczynie, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Żywcu, gdzie można było składać wnioski, ale gdzie nie odbiera się paszportów.

Znowelizowana ustawa o dokumentach paszportowych wprowadza trzy zasadnicze zmiany. Oprócz możliwości składania wniosków i odbierania paszportów w dowolnym wyznaczonym do tego miejscu w kraju, obywatel będzie mógł ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego także w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą czy zawodową (dotąd jedynie w sytuacjach losowych, np. śmierci członka rodziny czy wyjazdu na leczenie). Będzie również możliwe otrzymanie tzw. drugiego paszportu – to dobra informacja dla turystów, którzy odwiedzają skonfliktowane ze sobą kraje. Do tej pory, mając np. wizę izraelską, nie można było wjechać do niektórych krajów arabskich bez uprzedniej wymiany paszportu - teraz w takim wypadku będzie można otrzymać drugi paszport.

 

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy