Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w diecezji gliwickiej

Gliwicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • Miejsca adoracji
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
      • Bielsko-Żywiecka
      • Elbląska
      • Gdańska
      • Gliwicka
      • Katowicka
      • Koszalińsko-Kołobrzeska
      • Krakowska
      • Legnicka
      • Lubelska
      • Łowicka
      • Opolska
      • Płocka
      • Radomska
      • Sandomierska
      • Świdnicka
      • Tarnowska
      • Warmińska
      • Warszawska
      • Wrocławska
      • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
gliwice.gosc.pl → Wiadomości z diecezji gliwickiej → 650 lat kościoła i parafii w Lubszy

650 lat kościoła i parafii w Lubszy przejdź do galerii

W ostatni weekend lipca podczas odpustu ku czci św. Jakuba Starszego Apostoła parafia w Lubszy świętować będzie jubileusz 650-lecia.

 
Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy. Klaudia Cwołek /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭
1m 59s

Nie wiadomo dokładnie, kiedy w Lubszy zbudowano pierwszy kościół, ale ponieważ pierwsza zachowana w dokumentach wzmianka pochodzi z 1374 roku, tę datą uznano za początek tutejszej historii. Kościół zbudowany na wzniesieniu, położony jest na 19. południku i leży na jakubowym szlaku Camino de Santiago. Na miejscu jest alberga dla pielgrzymów. Jeden z nich, Węgier, ma dotrzeć akurat w czasie obchodów.

W ramach przygotowań do jubileuszu w parafii odbyły się misje, które prowadził franciszkanin o. Jozafat Gohly. Zorganizowano też lokalną pielgrzymkę szlakiem św. Jakuba do Bibieli.

Trwałą pamiątką jest płyta z nagraniem utworów w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego, który przed laty opracował projekt restauracji tutejszych organów. Wierni ufundowali sztandar parafialny z wizerunkiem patrona i kościoła i pamiątkowymi inskrypcjami. Jego projekt jest spójny z koncepcją nowego witraża, na którym dodatkowo zaznaczony jest 19. południk. Z myślą o przyszłych pokoleniach przygotowano także krzyże św. Jakuba wykonane w kilku wersjach. Najbardziej okazała, na imienne zamówienia, jest zrobiona w srebrze i ma dołączony certyfikat. Pozostałe dwa krzyże są drewniane. Wszystkie te pamiątki zostaną poświęcone przez biskupa w dniu uroczystości.

Program uroczystości

  • Sobota, 27 lipca

16.00 - Msza św. inaugurująca obchody 650-lecia parafii i kościoła pod przewodnictwem ks. proboszcza seniora Lucjana Kolorza. Kazanie wygłosi ks. prof. Piotr Morciniec; 17.30 - w sali OSP koncert Zespołu Ludowego „Boronowianie” pt. „Z folklorem przez kraj”; wykład ks. prof. Henryka Olszara nt. historii parafii i otwarcie wystawy historycznej.

  • Niedziela, 28 lipca

11.00 - suma jubileuszowa pod przewodnictwem bp. Sławomira Odera, poświęcenie sztandaru parafii, pamiątkowego witraża, krzyży św. Jakuba i procesja eucharystyczna wokół kościoła; 15.30 - nieszpory.

Więcej w Gościu Gliwickim na 28 lipca br.

Ks. proboszcz Rudolf Badura w zabytkowej bramie z 1702 roku (data wyryta jest na belce stropowej w przejściu).

Gość Gliwicki 30/2024 DODANE 25.07.2024

Jakubowy kościół na 19. południku

– Mamy świadomość, że nasza parafia ma wyjątkowo bogate historię i tradycję. Przygotowując się do jubileuszu 650-lecia od co najmniej trzech lat, staram się tę spuściznę wpleść w wydarzenia, które przeżywamy – mówi ks. Rudolf Badura, proboszcz w Lubszy. 
« ‹ 1 › »
Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy

Foto Gość DODANE 26.07.2024

Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy

​Lubsza, lipiec 2024. Kościół i parafia św. Jakuba Starszego Apostoła na szlaku Camino de Santiago obchodzi jubileusz 650-lecia.  
oceń artykuł Pobieranie..

Klaudia Cwołek

|

GOSC.PL 26.07.2024 15:01

publikacja 26.07.2024 15:01

FB tweetnij
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • 650-LECIE
  • JUBILEUSZ
  • KOŚCIÓŁ ŚW. JAKUBA LUBSZA

Polecane w subskrypcji

  • Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
    • Rozmowa
    • Piotr Legutko
    Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
  • Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
  • Koniec przyjaźni. Czy Trump i Musk będą chcieli nawzajem sobie zaszkodzić?
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Koniec przyjaźni. Czy Trump i Musk będą chcieli nawzajem sobie zaszkodzić?
  • Iskra na szosie. Na motocyklach z prezentem dla Leona XIV
    • Z bliska
    • Przemysław Kucharczak
    Iskra na szosie. Na motocyklach z prezentem dla Leona XIV
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X