Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • spe
    08.07.2019 13:25
    Ciało i dusza są w człowieku złączone. Bardzo dobrze to oddaje znane stwierdzenie, że dusza jest formą ciała. Dusza wpływa więc na ciało, ale i ciało na duszę, np. stawiając ograniczenia naszej świadomości (choćby poprzez sen, omdlenie), czy władzy nad ciałem. Poprzez ból ciała do naszej duszy może też wtargnąć cierpienie, choć nie każdy ból ciała je od razu wywołuje. W takich badaniach, jak opisane w artykule, ujawnia się także tragedia ludzka czająca się za tzw. "śmiercią mózgową".
    • uane
      08.07.2019 19:16
      Świadomość nie jest funkcją duszy, ale umysłu. Dusza a umysł to różne kwestie.
      doceń 21
      • sp
        08.07.2019 20:04
        Świadomość to kwintesencja duszy, jako bytu odrębnego od pozostałych bytów, stojącego na-przeciw innych bytów, światów. Żyjąc w ciele mamy obecnie świadomość skierowaną głównie na ten świat. Gdyby nasza świadomość była jednak tylko jakąś pochodną funkcji mózu nie byłoby mowy o wolnych aktach ludzkich, dobrych bądź złych i odpowiedzialności wiecznej za nie. Ciało nie posiada jakiejś odrębnej świadomości od duszy, ale ciało może ograniczać naszą świadomość, czy nawet na nią wpływać właśnie ze względu na głębokie zjednoczenie duszy z ciałem.
        doceń 0
        0
      • podaj nick
        08.07.2019 20:11
        raczej: umysł, psychika są związane z ciałem więc i z mózgiem, mózg uszkodzony czy podtruty daje problemy z tym związane a jednocześnie duszę można mieć "czystą" i zdrową też może być chora dusza a zdrowy mózg dobrze rozwiniętą umysłowość, sprawna i odporna psychika
        doceń 4
        0
      • uane
        08.07.2019 21:48
        Świadomość nie jest kwintesencją duszy ani nie jest żadnym bytem odrębnym. Gdyby świadomość była kwintesencją duszy, to traciłbyś ową duszę w czasie drzemki poobiedniej .
        doceń 21
        0
      • podaj nick
        09.07.2019 12:58
        zamiast szumnych wydumanych problemów może by medyków uczyli rozpoznawania i leczenia u pacjentów różnych dość częstych stanów zapalnych mózgu (wirusowych, bakteryjnych czy pasożytniczych ) czy np. pnia mózgu ( odpowiedzianego m. in. za wybudzanie ze śpiączki) nie tak dawno były przypadki, że pacjenta z hiperamonemią - nadmiarem amoniaku podtruwającego mózg wynikłego z infekcji bakteryjnej kwalifikowano jako pacjenta psychicznego faszerowano środkami psychotropowymi po czym następował zgon, już w XIX wieku lekarze potrafili objawowo diagnozować stan zapalny mózgu dla dzisiejszych neurologów to temat z księżyca
        doceń 7
        0
  • trurl
    08.07.2019 16:55
    Mózg to tylko terminal, i to raczej nie z tych specjalnie inteligentnych. Świadomość mieści się poza ciałem. Ciałem zaś rządzą hormony. Zakochanie, miłość, to stany przez nie wywoływane. Służą przedłużaniu gatunku. To dzięki nim "kocha" każda komórka. Wiara to miłość przeniesiona na osobę abstrakcyjną, bo te rzeczywiste nie zawsze na nią odpowiadają. A miłość abstrakcyjna, nawet nie spełniona, jest najtrwalsza i potrafi dawać poczucie szczęścia. A czym jest świadomość, po co istnieje i gdzie naprawdę mieszka? A, to już jest prawdziwa Wielka Tajemnica Bytu.
    doceń 1
  • uane
    08.07.2019 21:57
    Swoją drogą temat wykładu jest nieco dziwnie sformułowany. Dlaczego tomografia komputerowa czy elektroencefalografia miałyby być niebezpieczne dla wiary? Doprawdy trudno wyobrazić sobie kto mógłby mieć taki dylemat. Co innego niektóre terapie, te mogą być rzeczywiście ryzykowne dla wiary (zaznaczam niektóre), ale tytuł wykładu mówi o badaniach. Omówienie wykładu przedstawione w artykule nie odnosi się do tytułowej kwestii.
    doceń 33
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy