Uroczystość św. Cecylii z nagrodami

Klaudia Cwołek

publikacja 23.11.2023 12:56

- Nie sądziłam, że to miejsce stanie się moim pierwszym domem i miłością mojego życia - powiedziała dr Mariola Brzoska, odbierając wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość św. Cecylii z nagrodami Nieszpory w kościele św. Alberta Wielkiego w Gliwicach. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” 22 listopada dyrektorce Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II stopnia i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach wręczyła Jolanta Sznajder, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Regionu Śląskiego.

- Wasza rola, jako muzyków kościelnych, jest nieoceniona. Bo wy dajecie przykład tym ludziom, którzy niekoniecznie chodzą na koncerty, są w kościołach. I dla nich muzyka, to co gracie, to co tworzycie ma podwójne znaczenie. Jest to przeżycie duchowe, mistyczne, ale też artystyczne. Dlatego życzę wam, szczególnie w dzisiejszym dniu, byście dbali o tę muzykę, byście ją nieśli, byście byli czasami prekursorami w parafiach dobrej muzyki, prawidłowej oprawy liturgicznej - powiedziała J. Sznajder.

Uroczystość św. Cecylii z nagrodami   Wręczenie odznaki dr Marioli Brzosce, dyrektorce Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II stopnia i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach. Klaudia Cwołek /Foto Gość

- Kiedy 27 lat temu, świeżo po ukończonych studiach w Akademii Muzycznej w Krakowie rozpoczynałam tutaj pracę, byłam pełna obaw. Tak, jak myślę, każdy, kto rozpoczyna nową pracę. Być może tak jak wy, kiedy przekraczacie próg tej szkoły, rozpoczynacie tutaj naukę. Nie sądziłam, że to miejsce stanie się moim pierwszym domem. Nie przejęzyczyłam się - pierwszym domem i miłością mojego życia - powiedziała ze wzruszeniem Mariola Brzoska po odebraniu wyróżnienia.

- Nie sądziłam, że spotkam tu tylu wspaniałych ludzi - moich współpracowników, że będę mogła wykonywać pracę, która jest moją pasją, że będę mogła pracować z tyloma wyjątkowymi uczniami, wyjątkową młodzieżą. Nie sądziłam też, że to, co uda się tutaj wypracować, stworzyć, że z tym będę mogła wyjść kiedyś poza mury tej szkoły i że zostanie to docenione i zauważone na zewnątrz. I że gliwicki ośrodek kształcenia muzyków kościelnych będzie rozpoznawalny w całym kraju, a nawet poza jego granicami - mówiła. Przyznała, że praca w tym miejscu zobowiązywała także ją do własnego rozwoju i rozszerzania działalności koncertowej, organizowania festiwali i wymiany doświadczeń z innymi instytucjami. Daje jej też poczucie bycia nieprzerwanie muzykiem kościelnym, którym stała się w rodzinnej parafii w wieku kilkunastu lat.

- Dlatego bardzo dziękuję i cieszę się, że mimo tego, że cały czas właściwie pracuję w Kościele i dla Kościoła, to tak naprawdę zostałam doceniona przez organ świecki - powiedziała. Podziękowała także za stworzenie wspierających warunków pracy organowi prowadzącemu szkoły, którym jest Diecezja Gliwicka.

Uroczystość św. Cecylii z nagrodami   Prof. Marek Stefański podczas wykładu. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Uroczystość św. Cecylii rozpoczęła się w kościele św. Alberta Wielkiego od Nieszporów ku czci św. Cecylii, którym przewodniczył ks. infułat Konrad Kołodziej. Gościem spotkania był prof. Marek Stefański z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Wygłosił on wykład poświęcony prof. Bronisławowi Rutkowskiemu,  twórcy polskiej szkoły organowej XX wieku, o którym napisał książkę biograficzną pt. „Dziedzictwo”.

Podczas uroczystości Mariola Brzoska wręczyła nagrody wyróżniającym się nauczycielom, a z koncertem muzyki Bacha wystąpiły dwie uczennice DSM II stopnia w Gliwicach, laureatki konkursów fortepianowych i organowych.