Ornaty, stuły, bursy…

Klaudia Cwołek

publikacja 17.06.2023 16:16

W Chorzowie otwarta została wystawa „Ad Altare. Dawne szaty liturgiczne ze zbiorów parafii górnośląskich”.

Ornaty, stuły, bursy… Wernisaż w chorzowskim muzeum. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Zebrane i zaprezentowane szaty pochodzą z kolekcji prywatnej ks. Tomasza Brola, z parafii Wszystkich Świętych w Gliwicach, św. Jacka w Bytomiu oraz z zabrzańskich parafii św. Franciszka w Zaborzu, św. Andrzeja i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rokitnicy, a także ze zbiorów chorzowskiego muzeum.

– Te obiekty pochodzą głównie z lat 20. i 30. XX wieku, niemniej znajdują się wśród nich również starsze – z końca XIX wieku i z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Były one używane do sprawowania Mszy świętych i nabożeństw przed reformą liturgiczną lat. 60. XX wieku – wyjaśniała na wernisażu Anna Kulczyk, kurator wystawy.

W sumie jest to prawie siedemdziesiąt eksponatów, z czego około trzydziestu to ornaty, kapy i dalmatyki. Są też mniejsze, takie jak stuły, manipularze, palki, welony kielichowe i naramienne oraz bursy. Sporządzone są z drogocennych materiałów - jedwabiu, atłasu, aksamitu czy brokatu.

Ornaty, stuły, bursy…   Fragment jednego z ornatów. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Wystawa wyjaśnia poszczególne elementy stroju kapłana, a także symbolikę używanych w liturgii kolorów, według których została zaprojektowana. W centralnej części zaaranżowano ołtarz, będący odniesieniem do tytułu wystawy - „Ad Altare”, nawiązującego do antyfony Psalmu 42, odmawianego dawniej na początku Mszy świętej jako tzw. modlitwy u stopni ołtarza.

– Szaty liturgiczne to nie są eksponaty muzealne, mimo że te, które my tutaj mamy na czas wystawy, właśnie takimi się stały – podkreśliła A. Kulczyk. – Były sporządzane z tą myślą, aby służyły na chwałę Bogu, na chwałę Najświętszej Maryi Panny oraz świętych, których wizerunki są przedstawione na tych szatach. One  miały właśnie podnosić duszę człowieka ku Bogu, ku rzeczom ostatecznym, ku misterium Chrystusa, ku wieczności.   

Wernisaż w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie odbył się 15 czerwca, a ekspozycja będzie czynna do końca roku. W niedziele od maja do października o 15.00 w zabytkowym kościele na terenie parku etnograficznego sprawowana jest Eucharystia

Więcej o wystawie w "Gościu Gliwickim" na 2 lipca.