Konsekracja ołtarza w zabytkowym kościele w Karchowicach

Klaudia Cwołek

publikacja 10.06.2023 22:24

- Chrześcijaństwo nie jest pieśnią przeszłości - mówił bp Sławomir Oder podczas liturgii, w której trakcie konsekrował nowy ołtarz, pobłogosławi chrzcielnicę i zainaugurował ambonę, wręczając lekcjonarz ze słowem Bożym przedstawicielom parafii.

Konsekracja ołtarza w zabytkowym kościele w Karchowicach Bp Sławomir Oder namaszcza ołtarz olejem Krzyżma Świętego. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Wydarzenie było zwieńczeniem wielu prac przeprowadzonych w niewielkim kościółku, który - jak podkreślił w powitaniu proboszcz ks. Robert Czornik - jest jedną z najstarszych świątyń w diecezji gliwickiej i na Górnym Śląsku, wybudowaną na początku XV w. i będąca perłą architektury sakralnej województwa śląskiego.

Konsekracja ołtarza w zabytkowym kościele w Karchowicach   Okadzenie ołtarza. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Liturgii przewodniczył bp Oder, dla którego była to pierwsza konsekracja ołtarza po przyjęciu sakry biskupiej. - To wy jesteście prawdziwą świątynią, wasza obecność nadaje sens istnieniu budowli  materialnej - mówił w homilii, którą poświęcił znaczeniu ołtarza w życiu ludu Bożego, dziękując za zaangażowanie w budowanie Kościoła Chrystusowego.

Wyjaśniając odczytany fragment z Pierwszej Księgi Machabejskiej, zauważył, że wróg, chcąc pozbawić naród własnej tożsamości, uderza w jego historię, w jego wiarę. - Nie możemy nie być świadomi, że żyjemy w czasach, w których jesteśmy świadkami podejmowania prób realizacji podobnych do tych. Przykładem mogą być niedawne bezpodstawne i kłamliwe oskarżenia i pomówienia skierowane pod adresem św. Jana Pawła II. Jest on wielkim darem dla naszego narodu, ucieleśnia to, co w nim najpiękniejsze, najszlachetniejsze. W naszej postawie w obronie jego pamięci musimy być tego świadomi - mówił bp Oder, który był postulatorem jego procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. Zaznaczył, że nie chodzi o to, by lękać się czegoś nowego, walczyć z kimkolwiek, ale żeby być świadomym wielkiego dobra i bogactwa naszej historii.

- Nie musimy się wstydzić tego, że jesteśmy chrześcijanami ani naszej wiary w Boga, choć coraz trudniej jest być świadkiem Chrystusa we współczesnym świecie. Mamy wiele do zaoferowania dla ubogacenia współczesnego świata i budowania wspólnej rzeczywistości europejskiej. Chrześcijaństwo nie jest pieśnią przeszłości. Wiara w Chrystusa pozostaje nie tylko fundamentem naszej europejskiej cywilizacji, ale ciągle żywym źródłem inspiracji dla budowania jej teraźniejszości i przyszłości. Dlatego to dzisiejsze wydarzenie, historyczny moment w życiu waszej wspólnoty nie oznacza jedynie przywrócenia oryginalnego piękna wnętrzu świątyni, zbudowanej ręką ludzką z kamienia - mówił. Wskazał, że to także okazja do tego, aby uświadomić sobie, do czego nas, dzisiejszych uczniów Chrystusa, przynagla gromadzenie się wokół Niego.

Homilia bp. Sławomira Odera:

Ciąg dalszy na str. 2.

Przypomniał, że Eucharystia jest źródłem i szczytem życia Kościoła i powiedział, że poświęcając nowy ołtarz, prosimy Boga, żeby był on zawsze stołem świątecznym dla wszystkich, którzy zostali zaproszeni przez Chrystusa na Jego ucztę. - Ołtarz jest więc miejscem, z którego czerpiemy życie, czerpiemy radość życia! Jest on bowiem znakiem obecności Chrystusa - mówił bp Oder.

Konsekracja ołtarza w zabytkowym kościele w Karchowicach   Oświetlenie ołtarza. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii wg św. Jana (J 12,31-36a), powiedział, że Chrystus pragnie napełnić nas światłością. - Trwać w światłości to znaczy podejmować walkę z naszymi słabościami, nie poddawać się zwątpieniom, nie ulegać zaślepieniu i nie poddawać się fascynacji przemijającymi ideami, sprzecznymi z nauką Chrystusa. Światłość oświeca drogę. Chrystus jest drogą. Jego styl życia i działania jest drogą pełnej realizacji naszego życia, naszego człowieczeństwa - zauważył. Podkreślił, że łaska, jaką jest możliwość gromadzenia się przy ołtarzu Pańskim, jest darem, który zobowiązuje nas, abyśmy żyli bardziej po chrześcijańsku.

Homilia bp. Sławomira Odera:

Konsekracja ołtarza w zabytkowym kościele w Karchowicach   Podziękowanie proboszcza ks. Roberta Czornika. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Rozbudowaną liturgię poświęcenia ołtarza wyjaśniał ks. Krzysztof Konieczny, ceremoniarz diecezjalny. Zaznaczył, że to jeden z najbardziej uroczystych obrzędów. Rozpoczął się po homilii i składał się z siedmiu kolejnych etapów, którymi były: śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, złożenie w ołtarzu relikwii błogosławionych misjonarzy męczenników franciszkanów Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, modlitwa poświęcenia ołtarza, namaszczenie mensy ołtarza olejem Krzyżma Świętego, okadzenie ołtarza, nakrycie ołtarza obrusem, przystrojenie go kwiatami, świecami i krzyżem oraz oświetlenie.

Ołtarz, ambonkę i chrzcielnicę zaprojektował prof. Jan Rabiej, a wykonała firma Marmur-Dulemba z Kobielic. Zostały one sfinansowane m.in. z daru jubileuszowego na 25-lecie kapłaństwa księdza proboszcza w 2020 r. i sukcesywnych ofiar parafian.