Macie prawo tęsknić za życiem pełnym i szczęśliwym

Anna Szadkowska

publikacja 20.05.2023 21:46

Pielgrzymka osób konsekrowanych na Górę Świętej Anny.

Macie prawo tęsknić za życiem pełnym i szczęśliwym Podziękowanie diecezjalnych referentów zakonnych: s. Bonity Machnik i o. Stanisława Jopka SJ. Anna Szadkowska

Przedstawiciele różnych form życia konsekrowanego z diecezji gliwickiej i opolskiej - zgromadzeń zakonnych, Instytutów Świeckich i stanu dziewic spotkali się dzisiaj na międzydiecezjalnej Pielgrzymce Osób Konsekrowanych na Górę Świętej Anny. Zgromadzonych w bazylice powitał o. Jonasz Marian Pyka OFM, gwardian i kustosz sanktuarium św. Anny. Koncelebrowanej Eucharystii, w której oprócz o. gwardiana uczestniczyli m.in. o. Błażej Kurowski OFM, o. Stanisław Jopek, przewodniczył biskup Andrzej Iwanecki.

W homilii biskup przypomniał za Benedyktem XVI, że „chrześcijaństwo to nie jest system intelektualny, zbiór dogmatów czy moralizm. Chrześcijaństwo to spotkanie, historia miłosna, to wydarzenie”. - Chrześcijaństwo to spotkanie z Osobą. To wybór Osoby. Tą osobą jest oczywiście nasz Pan i Zbawiciel Jezus Chrystus - powiedział bp Iwanecki. - Możemy powiedzieć, że każdy z nas spotkał osobę naszego Mistrza, w Nim się zakochał i zapragnął całe swoje życie Mu poświęcić - dodał.

Macie prawo tęsknić za życiem pełnym i szczęśliwym   Powitanie bp. Andrzeja Iwaneckiego z siostrami zakonnymi, na pielgrzymkę do swej patronki przybyła również jego mama Anna Iwanecka. Anna Szadkowska

Nawiązując do wizerunku św. Anny z tego sanktuarium, tulącej Maryję i Jezusa, podkreślił, że w życiu ważna jest bliskość - najpierw z Bogiem, a później z innymi ludźmi. I te dwie bliskości wzajemnie się uzupełniają.

- Jako osoby życia konsekrowanego mamy do kogo wracać. Czasami nie chodzi o powrót zewnętrzny, ale mentalny, wewnętrzny, gdy nam się zdarzy odejść daleko od Pana, ufając bardziej sobie niż Jemu. A przecież trwanie przy Panu jest warunkiem owocności naszego życia w powołaniu - zauważył.

Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:

Przypomniał też słowa Benedykta XVI o budowaniu domu, wypowiedziane podczas spotkania z młodzieżą w Polsce. „To tęsknota za domem, w którym miłość będzie chlebem powszednim, przebaczenie koniecznością zrozumienia, a prawda źródłem, z którego wypływa pokój serca. To tęsknota za domem, który napełnia dumą, którego nie trzeba będzie się wstydzić i którego zgliszczy nigdy nie trzeba będzie opłakiwać. To pragnienie jest niczym innym jak tęsknotą za życiem pełnym, szczęśliwym, udanym. Nie lękajcie się tej tęsknoty!” - cytował bp Iwanecki.

- To wam chcę powiedzieć. Macie prawo tęsknić za życiem pełnym, szczęśliwym, udanym. Jestem przekonany, że takie życie możemy realizować tam, gdzie dzisiaj jesteśmy - powiedział.

Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania skierowali diecezjalni referenci zakonni: s. Bonita Machnik i o. Stanisław Jopek SJ, odpowiedzialni za organizację tegorocznej pielgrzymki.

Macie prawo tęsknić za życiem pełnym i szczęśliwym   Majówka pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Anna Szadkowska

Następnie, po przerwie na posiłek, uczestnicy pielgrzymki wysłuchali wykładu  pt. „Kapituła zakonna jako wyraz synodalności” o. Mariusza Marszałka SAC ze zgromadzenia pallotynów z Częstochowy, który od września ubiegłego roku prowadził również cykl comiesięcznych dni skupienia dla osób życia konsekrowanego w diecezji gliwickiej.

Przedmiotem jego wystąpienia było zagadnienie kapituły zakonnej jako drogi wspólnotowego podejmowania decyzji, przedstawione na tle historycznym oraz w odniesieniu do synodalności Kościoła.

Po konferencji franciszkanie w ramach braterskiego poczęstunku zaprosili wszystkich na kawę i tradycyjny śląski kołocz. Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo majowe pod przewodnictwem o. Stanisława Jopka SJ na placu przy pomniku Jana Pawła II przed wejściem do sanktuarium św. Anny oraz wspólna pamiątkowa fotografia.