Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać!

Klaudia Cwołek

publikacja 14.05.2023 15:20

- Dzisiaj dotyka nas każdy atak na człowieka, na godność ludzką, atak na Kościół - mistyczne Ciało Chrystusa, atak na Boga, aby wyrugować Go z życia ludzi, nie pamiętając, że to On jest dawcą tego życia, że bez Niego byśmy nie istnieli, świat by nie istniał, nikt by nie istniał - mówił bp Andrzej Iwanecki podczas peregrynacji symboli Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy w kościele św. Jadwigi w Zabrzu-Porembie.

Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać! Przed obrazem. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności, miniatura Krzyża Nowohuckiego oraz relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki od soboty 13. do poniedziałku 15 maja goszczą w parafii św. Jadwigi w Zabrzu-Porembie, dzielnicy, gdzie w stanie wojennym utworzono obóz dla internowanych. Peregrynacja symboli Pielgrzymki Ludzi Pracy pod hasłem: "Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać" odbywa się w ramach przygotowań do ogólnopolskiej wrześniowej pielgrzymki na Jasną Górę, zainicjowanej przez ks. Popiełuszkę.

Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać!   Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności do kościoła wnieśli górnicy. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Mszy św. w kościele św. Jadwigi 13 maja wieczorem przewodniczył bp Iwanecki. Jeszcze przed jej rozpoczęciem górnik z Solidarności odczytał Akt zawierzenia Matce Bożej.

Biskup Iwanecki rozpoczął kazanie od przypomnienia wołania św. Jana Pawła II w czasie pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w czerwcu 1979 r. w Warszawie: "Niech zstąpi Duch Twój, niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!". - Tę wspólną modlitwę o Ducha Świętego, której przewodniczył nasz papież rodak, możemy położyć u początku przemian, jakie później nastąpiły. To wołanie o zstąpienie Ducha Świętego, który przychodzi z całą mocą, jest obecne także w dzisiejszym słowie do nas skierowanym - mówił biskup.

Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać!   Delegacja z miniaturą Krzyża Nowohuckiego i relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Klaudia Cwołek /Foto Gość

- Patrząc wstecz na wszystkie wydarzenia, które doprowadziły do zasadniczych zmian w naszym kraju, nie sposób nie zauważyć wymiaru duchowego i religijnego tych społecznych, robotniczych protestów - podkreślił biskup, odnosząc się do dziedzictwa Solidarności. Zaznaczył, że trwająca peregrynacja obrazu Matki Bożej Patronki Robotników Solidarności jest też przypomnieniem, że nasze życie spełnia się w drodze, że jest pielgrzymką, że osiągając doraźne, nieraz bardzo ważne cele, nie powinniśmy utracić z oczu tego ostatecznego celu, jakim jest dotarcie przed oblicze Boga, aby zdać sprawę ze swojego włodarstwa.

Odwołując się do sentencji: "Wszystko, co czynisz, czyń dobrze i patrz końca", bp Iwanecki podkreślił, że chrześcijanin, który zna ostateczny cel swojego życia, jest zobowiązany, aby wszystko, co czyni tu i teraz na ziemi, czynił dobrze, najlepiej jak potrafi, zgodnie ze swoim sumieniem, pod okiem kochającego Ojca, który jest w niebie.

- Solidność w pracy, solidność w miłości, solidność w wierze i solidność w całym naszym życiu. Dzisiaj, moi drodzy, powinniśmy budować świat, nie zapominając o jego duchowym wymiarze. O wartościach, które są trwałym fundamentem, sprawdzonym fundamentem pokoleń ludzkich. Budować świat, nie zapominając o jego odniesieniu do Boga. Budować świat, nie zapominając o miłości, z jaką należy to czynić - mówił.

Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:

Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać!   Poczty sztandarowe obecne na uroczystości. Klaudia Cwołek /Foto Gość

- Peregrynacja, w której uczestniczymy, przebiega pod hasłem: "Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać!". To nie jest proste, lecz jest to zadanie na każdy szczegół każdego dnia naszego życia - zauważył. Przypomniał też, że słowa "zło dobrem zwyciężaj", zaczerpnięte z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian (Rz 12,21 ), stały się kluczem nauczania św. Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego.

- "Zło dobrem zwyciężaj!" to jedyna droga dla chrześcijanina, ucznia Pana Jezusa. "Zło dobrem zwyciężaj!" prowadzi do pewnego zwycięstwa, które daje Bóg, a nie człowiek. I w dzisiejszych czasach prowadzimy walkę ze złem. Dzisiaj dotyka nas każdy atak na człowieka, na godność ludzką, atak na Kościół - mistyczne Ciało Chrystusa, atak na Boga, aby wyrugować Go z życia ludzi, nie pamiętając, że to On jest dawcą tego życia, że bez Niego byśmy nie istnieli, świat by nie istniał, nikt by nie istniał. W duchu wierności więc Bogu i Maryi, razem z wami wołam z mojego serca: "Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać!" - zakończył bp Iwanecki.

Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać!   Po Mszy odbyło się nabożeństwo fatimskie. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Za peregrynację symboli Pielgrzymki Ludzi Pracy obecnie odpowiedzialny jest Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ "Solidarność", który jest też organizatorem pielgrzymki na Jasną Górę we wrześniu. W diecezji gliwickiej na przyjęcie symboli zostały wyznaczone trzy miejsca. W kwietniu peregrynacja odbyła się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego u kapucynów w Bytomiu, w maju odbywa się parafii św. Jadwigi w Zabrzu-Porembie, a w czerwcu symbole przyjmie parafia Świętych Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach.