Nagrody im. Wojciecha Korfantego rozdane

Mira Fiutak

publikacja 19.04.2023 16:53

Dagmara Drzazga, Leonard Fulneczek i teatr Korez są tegorocznymi laureatami tego wyróżnienia dla szczególnie zasłużonych dla Górnego Śląska.

Nagrody im. Wojciecha Korfantego rozdane Tegoroczni laureaci Nagrody im. W. Korfantego (od lewej): Leonard Fulneczek, Dagmara Drzazga i Mirosław Neinert, dyrektor teatru Korez. Mira Fiutak /Foto Gość

Uroczysta gala wręczenia Nagród im. W. Korfantego odbyła się dzisiaj w Łaźni Łańcuszkowej w Zabrzu, w przeddzień 150. rocznicy urodzin jej patrona. Z tej okazji Sejm RP i Sejmik Śląski rok 2023 ustanowiły Rokiem Wojciecha Korfantego. Tym razem nagroda była przyznana po raz 30.

- Członkowie kapituły byli niesamowicie zgodni i spośród wielu zgłoszonych kandydatów wybrali jednomyślnie troje laureatów - podkreślił Grzegorz Franki, sekretarz kapituły nagrody i prezes Związku Górnośląskiego.

Tegoroczną laureatką nagrody została Dagmara Drzazga, wieloletnia dziennikarka i reżyserka TVP Katowice oraz profesor Uniwersytetu Śląskiego - wykłada w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. Stworzyła wiele filmów o Górnym Śląsku i nie tylko, m.in. o ks. Janie Masze, Ślązakach w Teksasie, Rafale Wojaczku, bp. Czesławie Dominie, harcerzach z Gortatowic czy projekcie Bobrek Dance.

Chociaż w swoich obrazach podejmuje tematykę śląską, nie pochodzi stąd. - Uczyłam się Śląska, bo tak naprawdę nie bardzo wiedziałam, co to jest ten Śląsk. Uczyłam się go z każdym moim filmem. Opowiadałam najlepiej jak potrafiłam, z sercem, o tych śląskich losach, historiach, ludziach - mówiła podczas gali. - Dziś przypada 80. rocznica powstania w getcie w Warszawie. My tutaj też w sierpniu 1943 r. w Będzinie mieliśmy powstanie w getcie, które trwało króciutko. Chcę zrobić film o tym, jak tutaj żyli i umierali będzińscy Żydzi - powiedziała o rozpoczynającej się właśnie pracy nad nowym obrazem.

Drugim nagrodzonym jest Leonard Fulneczek, samorządowiec z Krzyżanowic, były wójt i radny. Jest nauczycielem matematyki w krzyżanowickiej szkole, a także pasjonatem historii Śląska. Poprzez działalność kulturalną, społeczną i wydawniczą propaguje wiedzę o lokalnej historii. Jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Ad libitum", animatorem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Morawskie Wrota", założycielem Chóru św. Anny w Krzyżanowicach.

W tym roku uhonorowany został również Teatr Korez, działający od roku 1990 w Katowicach. Prywatny teatr kierowany przez Mirosława Neinerta, który od lat wystawia sztuki w języku śląskim, czego przykładem są "Mianujom mie Hanka", "Cholonek" czy "Weltmajstry". Wspiera również swoimi działaniami górnośląską kulturę, tradycje i mowę.

Podczas uroczystości pokazany został film edukacyjny o Korfantym, który stworzyli uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach we współpracy ze Związkiem Górnośląskim. Będzie go można zobaczyć również jutro o 19.00 na kanale YouTube związku.

Nagrody im. W. Korfantego przyznaje Związek Górnośląski od 1993 roku. Wyróżnienie to jest uhonorowaniem osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla Górnego Śląska. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in.: Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Kazimierz Kutz, Maria Pańczyk-Pozdziej, Łucja Staniczkowa, Jolanta Wadowska-Król, Małgorzata Mańka-Szulik, Tadeusz Sławek czy Jerzy Buzek. Przez 30 lat otrzymało je ponad 100 osób i instytucji.

Jutro o 11.00 na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach odbędą się uroczystości upamiętniające 150. rocznicę urodzin W. Korfantego.