Trudna lekcja sprzed wieku

Mira Fiutak

publikacja 31.01.2023 11:59

Modlitwą i złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową na cmentarzu rozpoczęły się uroczystości w 100. rocznicę największej katastrofy w historii bytomskiego górnictwa.

Trudna lekcja sprzed wieku Uroczystość przy obelisku na cmentarzu, gdzie pochowane są 122 ofiary tragicznego wybuchu w kopalni. Mira Fiutak /Foto Gość

Sto lat temu, 31 stycznia 1923 roku, w kopalni Rozbark (wtedy Heinitzgrube) zginęło 141 górników oraz 4 ratowników górniczych. Do wypadku doszło na pokładzie 660 m pod ziemią na skutek eksplozji pyłu węglowego i pożaru. Wśród ofiar byli głównie górnicy z okolicznych miejscowości, którzy łącznie osierocili 110 dzieci.

Dzisiaj rano w kościele św. Jacka w dzielnicy Rozbark Mszę św. w intencji zmarłych przed wiekiem górników odprawił ks. Krzysztof Karkoszka, proboszcz tej parafii. - Gromadzimy się, aby uczcić pamięć o naszych przodkach, górnikach, którzy oddali życie w czasie swojej ciężkiej pracy. Nie tylko chcemy wzbudzić w naszych sercach i umysłach pamięć o nich, bo to byłoby o wiele za mało, chcemy ich dziś polecić Panu Bogu w naszej wspólnej modlitwie – powiedział. Podkreślił, że „pamięć o tamtej tragedii daje nam trudną lekcję, którą musimy dobrze zrozumieć, aby wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski”.

Po modlitwie w kościele pochód z orkiestrą górniczą i sztandarami przeszedł na cmentarz przy ul. Staffa, gdzie pod tablicą upamiętniającą to tragiczne wydarzenie delegacje górnictwa i różnych środowisk złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Tutaj pochowano 122 ofiary katastrofy górniczej sprzed 100 lat. Groby pozostałych górników znajdują się w Piekarach Śląskich, Bytomiu-Karbiu, Nowym Chechle i Radzionkowie. W 1925 roku w miejscu zbiorowej mogiły na cmentarzu w Rozbarku stanął pomnik z nazwiskami ofiar tamtego tragicznego zdarzenia.

Akcja ratownicza w bytomskiej Heinitzgrube trwała kilkanaście dni, życie straciło w niej również czterech ratowników niosących pomoc poszkodowanym. W wypadku rannych zostało kilkuset górników.

Druga część uroczystości upamiętniającej tamto tragiczne wydarzenie rozpocznie się o 17.00 na terenie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, w rejonie dawnego szybu "Stalmach" (centrum mieści się w zabudowaniach dawnej kopalni). Tam zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa w 100. rocznicę tragedii w KWK "Rozbark". Odbędzie się również projekcja filmu "Wzgórze Róż", poświęconego Rozbarkowi, historii kopalni i tragedii, jaka miała miejsce w styczniu 1923 roku.

Po projekcji będzie można zwiedzić dawną cechownię KWK "Rozbark", w której obecnie mieści się Teatr Tańca i Ruchu "Rozbark", a także pozostałe budynki dawnej kopalni, gdzie od 2021 r. działa CSWiS.