O historii Bojkowa na spotkaniu młodych z Taizé

mf /inf. prasowa

publikacja 04.01.2023 12:48

Delegacja z Bojkowa poprowadziła warsztaty podczas Europejskiego Spotkania Młodych w Rostocku.

O historii Bojkowa na spotkaniu młodych z Taizé Warsztaty „Droga pojednania między narodami i pokoleniami” poprowadził Krzysztof Kruszyński (z lewej) z Gliwic-Bojkowa. Archiwum prywatne

W programie spotkania, które odbyło się na przełomie roku w niemieckim Rostocku, organizowanego przez wspólnotę braci z Taizé, znalazły się m.in. warsztaty dla młodzieży o dialogu i lokalnej współpracy między Polską i Niemcami. Organizatorzy zaprosili delegacje obu społeczności. Stronę polską reprezentował Krzysztof Kruszyński, przedstawiciel Rady Dzielnicy Bojków i miejscowej parafii, a niemiecką - Cornelia Stieler ze stowarzyszenia Schönwalds Erben.

Celem warsztatów pt. „Droga pojednania między narodami i pokoleniami” było przybliżenie obu społeczności właśnie na przykładzie Bojkowa (dawniej Schönwald, obecnie dzielnica Gliwic), omówienie wyzwań związanych z wojną w Ukrainie i wspólnego projektu Help for Help 2022, wzajemne poznanie się i propozycje współpracy.

- Mam rodzinę pochodzącą ze Śląska, ale nikt o tym nie mówił. Czuję, że nie jest to łatwy temat. Na początku dziwiłam się, dlaczego w czasie tych warsztatów jest mowa o historii. Teraz wiem, że to jest potrzebne, aby zrozumieć obecną sytuację i patrzeć w przyszłość – stwierdziła jedna z uczestniczek Daniela z Halle.

– To bardzo dobre spotkanie. Zobaczyłem ogromny wkład pracy i jestem poruszony. To bardzo ważne, żeby o tych sprawach mówić choćby w szkołach, aby następne pokolenie mogło lepiej zrozumieć te powiązania – powiedział brat Marek ze w wspólnoty z Taizé.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z różnych części Europy, a także Azji, mieszkańcy Rostocku i innych regionów Niemiec oraz mieszkający w okolicy członkowie stowarzyszenia Schönwalds Erben. Wizyta w Rostocku stała się też okazją do spotkania z byłymi mieszkańcami Schönwaldu oraz ich potomkami. W rejon Meklemburgii w 1945 roku została przetransportowana duża część mieszkańców wioski, którzy tam się osiedlili i do tej pory mieszkają.

Delegacja z Bojkowa, która uczestniczyła w specjalnie przygotowanej biesiadzie, miała okazję porozmawiać z członkami tej społeczności, a także przekazać zaproszenie do odwiedzenia ich miejscowości w maju br. oraz wręczyć upominki przygotowane przez bojkowską parafię i Urząd Miasta w Gliwicach.