Organy ponownie zabrzmią po remoncie

mf

publikacja 18.11.2022 11:51

W sobotę w kościele Chrystusa Króla w Gliwicach prezentacja instrumentu, a w niedzielę koncert w wykonaniu prof. Gerharda Gnanna.

Organy ponownie zabrzmią po remoncie Organy w kościele Chrystusa Króla w Gliwicach. Damian Wyleżol

Organy pochodzą z połowy ubiegłego wieku, poświęcone zostały 23 kwietnia 1943 roku. Obecnie instrument przeszedł generalny remont i właśnie w tych dniach będzie można usłyszeć go w pełnym brzmieniu.

Jutro podczas Mszy św. o 18.00 odbędzie się obrzęd inauguracji organów. Liturgii będzie przewodniczył ks. Adam Kozak, moderator diecezjalnej Sekcji Muzyki Kościelnej. Po niej nastąpi prezentacja instrumentu z podziałem na poszczególne jego głosy w wykonaniu Bogdana Stępnia, organisty gliwickiej katedry.

Natomiast w niedzielę o 19.00 zaplanowany jest koncert inauguracyjny w wykonaniu prof. Gerharda Gnanna z Uniwersytetu Muzycznego w Moguncji.

Obecne organy zastąpiły pierwszy niewielki 12-głosowy instrument zainstalowany przez Carla Berschdorfa. I być może właśnie ten organmistrz zaproponował parafii nowy, o wiele większy instrument, który pierwotnie przeznaczony był dla jakiegoś kościoła w Czechach, do którego jednak nie trafił. 

Poza drobnymi zapisami kronikarskimi, nie ma dokumentów dotyczących budowy obecnych organów. Według przekazów Georga Blasela, jednego z pierwszych organistów kościoła, w budowie oraz projektowaniu dyspozycji nowego instrumentu brał udział prof. Ernst Kaller z Essen, urodzony 28 marca 1898 roku w pobliskim Bytomiu, którego rodzina zamieszkiwała na terenie parafii. On też dokonał odbioru instrumentu, a następnie 23 kwietnia 1943 roku po poświęceniu wykonał koncert inauguracyjny.

Organy kilkakrotnie były remontowane. W latach 70. pilnej naprawy podjął się któryś z ówczesnych organistów. Następnie w 1981 roku ich remont powierzony został firmie organmistrzowskiej Rudolfa Kuźnika.

Dwa lata temu rozpoczął się generalny remont instrumentu, który przeprowadziła firma organmistrzowska Damiana Wyleżola. Teraz zostaną ponownie „wybudzone” i zabrzmią w czasie liturgii.