Bp Iwanecki: W sercu toczy się walka między dobrem a złem

Anna Szadkowska

publikacja 01.10.2022 19:48

Osoby życia konsekrowanego z diecezji gliwickiej pielgrzymowały do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach.

Bp Iwanecki: W sercu toczy się walka między dobrem a złem Mszy św. w sanktuarium przewodniczył bp. Andrzej Iwanecki. Anna Szadkowska /Foto Gość

Dzisiejsza pielgrzymka tradycyjnie otwiera cykl spotkań diecezjalnych poświęconych formacji duchowej w roku 2022/2023. Liczba uczestników była mniejsza niż zazwyczaj wskutek ograniczeń wynikających z pandemii, dotykających zwłaszcza zgromadzenia zakonne posługujące chorym i w domach opieki.

Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. Nawiązując do czytań liturgicznych, w homilii wskazał zgromadzonym przede wszystkim na Jezusa Chrystusa, Boskiego Oblubieńca każdej osoby konsekrowanej, którego słowo nas nieustannie kształtuje i umacnia, oraz Maryję czczoną w tutejszym sanktuarium od 1951 r. za sprawą pierwszej w Polsce Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Przywołując postać Hioba, podkreślił, że możemy od niego się nauczyć, jak być sprawiedliwym. On bowiem, pomimo ogromu przeżywanych cierpień, nie przypisał Bogu nieprawości. Biskup zauważył, że obecne trudne i pełne zła czasy dla wielu ludzi są pokusą, by osądzić Pana Boga, czego chrześcijanin nigdy nie powinien się dopuścić.

Aby uniknąć takiej postawy niesprawiedliwego sądu, trzeba pamiętać o trzech sprawach. Po pierwsze - zło dotykające człowieka bardzo często jest skutkiem jego wolnego wyboru. Po drugie - może być konsekwencją czynów ludzi działających według scenariusza Złego. Wreszcie trzecią ważną sprawą jest pamięć o słowach samego Zbawiciela z przypowieści o chwaście: "Pozwólcie obojgu rosnąć aż do żniwa" (Mt 13,30a). W sercu ludzkim wciąż toczy się walka między dobrem a złem. Bóg jednak cierpliwie czeka na dojrzały plon z życia i tylko On osądzi każdego sprawiedliwie i miłosiernie. Zatem, w jakkolwiek trudnych czasach przyszłoby nam żyć, nigdy nie jest to czas na sądy, a zwłaszcza na oskarżanie Boga, ale na to, by się w danych okolicznościach odnaleźć i żyć miłością.

Omawiając misję uczniów Chrystusa, odnosząc się do słów Zbawiciela z Ewangelii: "Nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie" (Łk 10,20), biskup podkreślił, aby nigdy nie tracić z oczu tego ostatecznego celu naszego działania, choć droga ku niemu często wiedzie przez cierpienia i krzyż.

Podkreślając, że wśród powołanych "niewielu jest mędrców według oceny ludzkiej, niewielu możnych, niewielu szlachetnie urodzonych", ale że Bóg wręcz zakrył te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawił je prostaczkom, wskazał następnie na patronkę dnia - św. Teresę od Dzieciątka Jezus, karmelitankę bosą, ogłoszoną doktorem Kościoła w 1997 r. przez papieża Jana Pawła II. Jej pokorne, ukryte życie, naznaczone cierpieniem od młodości, i realizowana w życiu zakonnym mała droga dziecięctwa Bożego oraz przykład spełniania z uśmiechem, bez buntu, najzwyklejszych codziennych obowiązków pozostają aktualną wskazówką w każdych okolicznościach, przy każdym wyborze lub decyzji, jak żyć miłością.

Wreszcie, stawiając św. Teresę za wzór modlitwy wstawienniczej (w kontekście nawrócenia przestępcy Henri Pranziniego), biskup zaapelował do zgromadzonych o modlitwę w intencji kapłanów, poddawanych dziś wielorakim próbom i kryzysom. Na zakończenie powierzył zgromadzonych Matce Bożej Nieustającej Pomocy, prosząc, by wyjednała u Boga łaskę, aby imiona wszystkich zostały zapisane w niebie.

Siostra Bonita Machnik, diecezjalna referentka, dziękując bp. Iwaneckiemu za obecność i słowo, wręczyła mu dar w postaci wizerunku MB Nieustającej Pomocy. Końcowe błogosławieństwo zostało udzielone relikwiami Krzyża Świętego.

Po Mszy św. uczestnicy przenieśli się do parafialnego domu katechetycznego, gdzie tradycyjna wspólnotowa agapa przebiegła w bardzo radosnej atmosferze. Dobrze było się znów zobaczyć i ucieszyć sobą nawzajem w gronie przedstawicieli tak różnych form życia konsekrowanego diecezji, po okresie przymusowej przerwy spowodowanej rygorami sanitarnymi.

W drugiej części spotkania o. Stanisław Madejski CSsR, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach, wygłosił w sanktuarium konferencję poświęconą Maryi - Oblubienicy Ducha Świętego, nawiązując do oblubieńczej relacji między Chrystusem a Kościołem, znajdującej szczególny wyraz w powołaniu do życia konsekrowanego.

Maryja tak bardzo pozwoliła się poprowadzić, wypełnić Duchowi Świętemu, że stała się jakby odbiciem Jego działania w świecie - pełna Ducha Świętego. Podobnie konsekrowani mają napełniać się Duchem Świętym, by nieść miłość tam, gdzie jej brak. Maryja jest wzorem takiego życia poprzez otwartość na Ducha Świętego i Jego łaskę. A także przez posłuszeństwo, postawę uczennicy Chrystusa, życie słowem Bożym, współpracę i jedność z Duchem Świętym, pokorę i bezgraniczne zaufanie Mu.

Konferencję zakończono osobistą medytacją uczestników nad losowo wybieranymi cytatami z Biblii odnoszącymi się do jej tematu, wspólnym dziękczynieniem Bogu i modlitwą "Anioł Pański".