Pamiętają o westerplatczykach

mf

publikacja 01.09.2022 22:13

O 4.45 rozpoczął się alert przy grobach chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka na cmentarzu w Bojkowie.

Pamiętają o westerplatczykach Warta przy grobach Westerplatczyków na cmentarzu w Bojkowie. Archiwum organizatora

Uroczystość rozpoczęła się w zupełnych ciemnościach wczesnego poranka. W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej przy grobach westerplatczyków zebrali się ci, którzy chcieli uczcić ich pamięć i oddać hołd wszystkim walczącym o niepodległość ojczyzny.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciel rządu Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych, prezydent Gliwic Adam Neumann, Ewelina Małachowska z oddziału IPN w Katowicach, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, wojska i innych służb, wielu organizacji i środowisk, a także harcerze i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach Bojkowie, która co roku angażuje się w przygotowanie spotkania.

Modlitwę na cmentarzu poprowadził ks. Piotr Szczygielski, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Bojkowie.

Westerplatczycy, którzy spoczęli w Bojkowie, pochodzili z Kresów, z Podhorców (w powiecie złoczowskim). Byli spokrewnieni, kpr. Plewak ożenił się z siostrą chor. Szewczuka. Obaj osiedlili się w Bojkowie.

Chorąży Edward Szewczuk służbę wojskową rozpoczął w 1918 r. Służył w II Batalionie Mostów Kolejowych. Na Westerplatte został przeniesiony w 1930 r. na etat dowódcy oddziału technicznego. Po kapitulacji został wzięty do niewoli, w której przebywał do 1945 r. Po wojnie osiadł w Legionowie. Zmarł w 1964 roku. Za udział w obronie Westerplatte odznaczony został m.in. orderem Virtuti Militari oraz otrzymał tytuł honorowego obywatela Gdańska.

Kapral Michał Plewak służbę wojskową odbywał w latach 1919-1922 w żandarmerii wojskowej w Warszawie. W 1939 r. zatrudniony został na Westerplatte jako murarz. Podczas działań wojennych był obrońcą placówki „tor kolejowy”. Po kapitulacji wzięty do niewoli, przebywał w niej do 1945 r. Po zakończeniu wojny powrócił do rodzinnej miejscowości, a następnie przeniósł się na Śląsk. Zmarł w 1982 r. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz uhonorowany tytułem honorowego obywatela Gdańska.

Po uroczystości na cmentarzu w kościele odprawiona została Msza św. w intencji pokoju na świecie, poległych na wojnie i westerplatczyków z Bojkowa.

W ramach „Bojkowskiego września”, czyli całego cyklu wydarzeń, 15 września o 18.30 w Centrum Kultury Victoria - Scena Bojków (ul. Parkowa 5) odbędzie się koncert „Mojej Ojczyźnie” w wykonaniu słuchaczy i absolwentów Państwowego Policealnego Studium Zawodowego Wokalno-Baletowego w Gliwicach. W programie znajdą się najpopularniejsze pieśni patriotyczne.

Natomiast 17 września o 17.30 w kościele w Gliwicach Bojkowie odbędzie się Msza św. w 83. rocznicę Golgoty Wschodu w intencji żyjących i zmarłych Kresowian oraz ich potomków.