Bp Czaja: Kościół na wielu poziomach życia przyjmuje duchowość światową

Mira Fiutak

publikacja 15.08.2022 20:20

Metropolitalny odpust w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach.

Bp Czaja: Kościół na wielu poziomach życia przyjmuje duchowość światową Msza św. na dziedzińcu pocysterskiego opactwa. Mira Fiutak /Foto Gość

Od 10 lat na uroczystość Wniebowzięcia NMP do Rud zapraszani są wierni całej metropolii górnośląskiej. W tym roku wspólna modlitwa odbyła się w czasie, kiedy - podobnie jak diecezja gliwicka - obchodzi ona 30. rocznicę powstania, a diecezja opolska świętuje 50-lecie istnienia.

Mszy św. odprawianej na dziedzińcu pocysterskiego opactwa przewodniczył bp Jan Kopiec, a koncelebrowali ją razem z nim biskupi Andrzej Czaja, Paweł Stobrawa i Rudolf Pierskała z Opola, bp Marek Szkudło z Katowic oraz biskupi Jan Wieczorek i Andrzej Iwanecki.

Słowo wprowadzenia bp. Jana Kopca:

- Od 30 lat budujemy wspólnotę diecezjalną, pogłębiając naszą świadomość eklezjalną i duszpasterską. Daleko nam jeszcze do zadowalających w pełni rezultatów, daleko nam do przekonującego odczuwania tej tożsamości, ale ufamy, że jesteśmy na dobrej drodze - powiedział na rozpoczęcie uroczystości biskup gliwicki.

Bp Andrzej Czaja w kazaniu zaznaczył, że takie rocznice skłaniają do pamięci o wielkich dziełach Bożych, które dokonały się w tych diecezjach, ale też jest to moment „odważnego spojrzenia w przód”. - Jubileusze niczego nie kończą. To powinien być zawsze próg odbicia - zauważył. - Dziś, które przeżywamy, jest trudne. To dziś może budzić wiele obaw, ale nie może budzić w nas przygnębienia ani zwątpienia. Bo Bóg jest z nami, nie jesteśmy zdani na własne siły - podkreślił.

Kazanie bp. Andrzeja Czai:

Zauważył, że jako Kościół żyjemy dziś w kulturze coraz bardziej nam obcej, a niekiedy wrogiej. - Musimy sobie wiele spraw uświadomić, solidnie określić stan rzeczy. To jest punkt wyjścia. Jest wiele rzeczy, które niepokoją i trzeba je nazwać po imieniu - stwierdził.

Biskup opolski przeprowadził analizę sytuacji, w której funkcjonuje dziś Kościół - zarówno tej zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Wśród ważnych problemów wymienił galopującą laicyzację, zwłaszcza młodego pokolenia, co obnażył mocno czas pandemii.

- To, co najbardziej niepokoi, to zobojętnienie młodego człowieka na Kościół i na wiarę. Dopóki wchodzi on w jakąś swadę np. z katechetą, to jest jeszcze dialog. Najgorsza jest obojętność - powtórzył.

Kolejna kwestia to relacja Kościoła z otaczającą go rzeczywistością. Jak zauważył biskup opolski, często to ona wpływa na Kościół i go zmienia, a nie odwrotnie.   

- Kościół na wielu poziomach życia przyjmuje duchowość światową. U jej podstaw jest konsumowanie, w którym nie ma miejsca dla Boga. Niestety, my, wyznawcy Chrystusa, dajemy się w to wciągnąć. Po 1989 roku tak bardzo zajęliśmy się poprawą standardu życia, a zaniedbaliśmy rzecz niezwykle ważną - troskę o rozwój duchowy - zauważył bp Czaja.

 Negatywnie ocenił rolę mediów w przedstawianiu obrazu świata i w odniesieniu do prawdy, której nie szukają, a same ją kształtują, co wymaga od odbiorców bardzo krytycznego podejścia do tych przekazów.

Bp Czaja: Kościół na wielu poziomach życia przyjmuje duchowość światową   Modlitwa przed obrazem Matki Bożej Pokornej. Mira Fiutak /Foto Gość

Wśród przyczyn kryzysu Kościoła biskup opolski wymienił „sprawy gorszące, szczególnie wśród duchowieństwa”, polaryzację wewnątrz tej wspólnoty, podziały, spory o kwestie drugorzędne oraz osoby, które określił jako „fałszywych proroków”, chcących prowadzić innych.  

- To nie jest koniec Kościoła. Kryzys to zakręt, ale poważny - powiedział, apelując o większą odpowiedzialność za tę rzeczywistość. - W Kościół trzeba wierzyć i Kościół trzeba kochać, jeśli myśli się poważnie o jego odnowie - zaznaczył.  

Metropolitalny odpust w rudzkim sanktuarium połączony był z modlitwą za biskupów świętujących w tym czasie ważne jubileusze. W tym roku wśród nich byli m. in. abp Alfons Nossol obchodzący 90. urodziny, 65-lecie kapłaństwa i 45-lecie posługi biskupiej, abp Damian Zimoń świętujący 65. rocznicę święceń kapłańskich i 30. rocznicę nominacji arcybiskupiej oraz bp Jan Kopiec, który obchodzi 75. rocznicę urodzin, w 50. rocznicę święceń kapłańskich i 30. nominacji biskupiej.

Po zakończonej liturgii wierni mogli posłuchać jeszcze koncertu pieśni maryjnych. A uroczystości odpustowe zakończyły Nieszpory w bazylice Wniebowzięcia NMP.