Podziękowanie za oddalenie zarazy

Jan Maniura

publikacja 16.07.2022 19:24

W dzień Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel odbyła się coroczna ślubowana pielgrzymka z kościoła w Kaletach-Drutarni do zabytkowego kościoła w Bruśku.

Podziękowanie za oddalenie zarazy Pielgrzymi z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej. Jan Maniura

Pielgrzymka jest odpowiedzią na ulewne deszcze z 1884 roku, które były powodem wielkiego głodu, oraz zarazy jaką był tyfus głodowy. Mieszkańcy okolicznych miejscowości przysięgali wtedy, że po wsze czasy będą w dowód wdzięczności pielgrzymować do Bruśka w okolicach wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Od tego czasu zaraza zaprzestała zbierać swoje żniwo.

Podziękowanie za oddalenie zarazy   Wyjście z kościoła Matki Boskiej Fatimskiej w Kaletach-Drutarni. Jan Maniura

W tym roku z mieszkańcami okolicznych miejscowości pielgrzymował bp Andrzej Iwanecki, modląc się za wstawiennictwem Matki Bożej Szkaplerznej oraz św. Jana Chrzciciela, dziękując za oddalenie zarazy, a także prosząc o zdrowie dla wszystkich okolicznych mieszkańców. Po dotarciu na miejsce pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem biskupa.  

W kazaniu bp Andrzej Iwanecki mówił o Maryi - Matce zatroskanej o swojego Syna, Matce Kościoła i każdego z nas. Przypomniał również o dziejach Góry Karmel, znaczeniu szkaplerza i łaskach, które zstępują na każdego, który go nosi. Wspomniał o licznych królach i świętych, którzy nosili szkaplerz, takich jak św. Jan Bosko, św. Maksymilian Maria Kolbe czy św. Jan Paweł II.

Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:

Podziękowanie za oddalenie zarazy   Kościół św. Jana Chrzciciela w Bruśku. Jan Maniura

Po zakończeniu uroczystości pątnicy wyruszyli pieszo w drogę powrotną do Drutarni.