W duchu św. Benedykta

Klaudia Cwołek

publikacja 13.07.2022 23:05

Zakończyły się doroczne rekolekcje dla muzyków kościelnych diecezji gliwickiej i opolskiej.

W duchu św. Benedykta Ks. Adam Kozak, prowadzący rekolekcje. Piotr Denisiewicz

Tym razem spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 30 osób, odbyło się w Starym Opactwie - Ośrodku Formacyjno-Edukacyjnym w Rudach.

Rekolekcje rozpoczęły się 11 lipca, w święto Benedykta z Nursji, patrona Europy i życia monastycznego, i on został wybrany na przewodnika konferencji i rozważań, które prowadził ks. Adam Kozak,  moderator sekcji muzyki kościelnej w diecezji gliwickiej.  

W duchu św. Benedykta   Zajęcia formacyjne. Piotr Denisiewicz

- W pierwszym dniu zgłębialiśmy benedyktyńską dewizę „Ora et labora” – „Módl się i pracuj”. W drugim dniu rozważaliśmy pierwszeństwo Pana Boga w liturgii, a w trzecim przyglądaliśmy się postaci św. Benedykta, jako nauczyciela i twórcy kultury, który dał nowy impuls i stworzył podwaliny kultury europejskiej – mówi ks. Kozak.

Mszy św. na zakończenie w kaplicy Matki Bożej Pokornej rudzkiego sanktuarium przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. W homilii zwrócił uwagę, że pokora Maryi powinna być wzorem postawy organisty i muzyka kościelnego podczas liturgii.

W ramach rekolekcji odbyła się także pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Cvilinie w Krnovie w Czechach i do „Miasteczka Miłosierdzia” w Branicach na Opolszczyźnie. Odwiedzanie różnych miejsc pielgrzymkowych w regionie to nieodłączny punkt programu rekolekcji, podobnie jak nauka nowych śpiewów, poznawanie dokumentów liturgicznych i spotkania integracyjne.

W duchu św. Benedykta   Msza św. na zakończenie rekolekcji w kaplicy Matki Bożej Pokornej w Rudach. Piotr Denisiewicz