Patrzę w przyszłość z nadzieją

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 19.06.2022 05:58

- Ja się nie boję przekazania przyszłości katechezy w ręce młodych katechetów - mówi kard. Kazimierz Nycz.

Patrzę w przyszłość z nadzieją

Patrzę w przyszłość z nadzieją   Ks. Jerzy Kostorz przywitał prelegentów oraz katechetów. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Konferencja katechetyczna z okazji złotego jubileuszu diecezji opolskiej pt. "Katecheza wczoraj, dziś i jutro" odbyła się w sobotę 18 czerwca w auli seminaryjno-wydziałowej w Opolu.

- Te 50 lat to jubileusz diecezji, ale też kawał dzieła katechetycznego. To dzieło tworzyli niezwykli, niezapomniani ludzie i chcemy o nich szczególnie pamiętać - powiedział na początku Mszy św. ks. Jerzy Kostorz z Wydziału Katechetycznego opolskiej kurii. Wymienił twórcę tego wydziału bp. Antoniego Adamiuka oraz bp. Gerarda Kusza i ks. Radosława Chałupniaka, których postacie i zasługi dla katechezy na konferencji omówili ks. prof. Jan Kopiec, biskup gliwicki, i prof. Anna Zellma z UMW w Olsztynie.

 

Patrzę w przyszłość z nadzieją   Mszy św. przewodniczył kard. Nycz, obecni byli także opolscy biskupi oraz biskup gliwicki Jan Kopiec. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Eucharystii, która rozpoczęła spotkanie, przewodniczył metropolita warszawski kard. Nycz. - Katecheza jest jedną z ważnych form przepowiadania słowa Bożego. Pan Bóg działa na różne sposoby, w tym przez konkretnych ludzi, których posyła, których daje Kościołowi - mówił kardynał. Wskazując na jubileusz, wymieniał osiągnięcia diecezji opolskiej, w tym dzieła katechetyczne Kościoła opolskiego mające znaczenie dla katechezy w Polsce. Wspomniał bp. Franciszka Jopa, abp. Alfonsa Nossola i obecnego ordynariusza. Podczas konferencji podjął się oceny decyzji dotyczącej powrotu katechezy do szkół, zaś mówiąc o przyszłości stwierdził: - Często słyszę pytanie: "Co zrobić, by zatrzymać młodzież w Kościele?". W odpowiedzi zadaję inne pytanie: "Co zrobić, by ich wprowadzić w Kościół? Czy można to zrobić na godzinnych spotkaniach raz w tygodniu?". Katecheza w szkole jest ważna, potrzebna, ale nie może być jedyna - mówił, podkreślając rolę katechezy w rodzinnym domu, ruchów religijnych, np. Ruchu Światło-Życie, neokatechumenatu itd. oraz katechezy dorosłych. Wskazał także na inny język, którym posługują się młodzi, i konieczność dostosowania do tego programu i podręczników do nauczania religii.

 

Patrzę w przyszłość z nadzieją   Na spotkanie przyjechali katecheci świeccy, osoby konsekrowane i księża uczący religii. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Konferencja była też okazją do prezentacji "Leksykonu Katechetycznego", opracowanego przez grono ponad 126 badaczy i praktyków skupionych wokół Stowarzyszenia Katechetyków Polskich i Instytutu Nauk Teologicznych UO. Więcej o tym tutaj.

Spotkanie zakończył spektakl pt. "Przystanek Codzienność" w wykonaniu studentów z Duszpasterstwa Akademickiego "Resurrexit".