Bp Andrzej Iwanecki: Nawrócenie świata, Kościoła, społeczeństwa zawsze zaczynamy od siebie

Mira Fiutak

publikacja 11.06.2022 18:45

W Zabrzu odbył się diecezjalny dzień wspólnoty oazy i rozesłanie przed letnimi rekolekcjami.

Bp Andrzej Iwanecki: Nawrócenie świata, Kościoła, społeczeństwa zawsze zaczynamy od siebie Para diecezjalna Domowego Kościoła Ilona i Mariusz Nowińscy dziękują bp. Andrzejowi Iwaneckiemu. Mira Fiutak /Foto Gość

Członkowie Ruchu Światło-Życie spotkali się dzisiaj w kościele św. Andrzeja. Prowadzący oazy odebrali dekrety posyłające ich do tego zadania. W czasie wakacji odbędzie się 15 turnusów rekolekcji Dzieci Bożych, młodzieżowych i Domowego Kościoła.

Bp Andrzej Iwanecki, który przewodniczył Mszy św., przypomniał pierwszą oazę, którą w 1954 roku ks. Franciszek Blachnicki zorganizował w Bibieli, zabierając na ten wyjazd grupę ministrantów. Nie sposób policzyć, ile przez tych blisko 70 lat odbyło się takich oaz.

- Należy pamiętać, że wyjazd rekolekcyjny i formacja całoroczna w grupach oazowych w parafii nie są względem siebie jakąś konkurencją, ale się uzupełniają. I jedno, i drugie jest ważne dla całej formacji odnowy naszej wiary - podkreślił.

Bp Andrzej Iwanecki: Nawrócenie świata, Kościoła, społeczeństwa zawsze zaczynamy od siebie   Ks. Piotr Dyduch został moderatorem diecezjalnym na kolejną 4-letnią kadencję. Mira Fiutak /Foto Gość

Przypomniał, że metoda realizacji programu formacyjnego - „światło-życie” - polega na „szukaniu światła w Słowie Bożym, by wprowadzić je w swoje życie”.

- Ruch Światło-Życie jest ruchem odnowy Kościoła poprzez odnowę każdego poszczególnego uczestnika oazy. To najpierw ja mam się zmienić, dojrzewać w wierze, wzrastać w miłości, nigdy nie utracić nadziei, a później w pokorze i miłości mogę towarzyszyć innym w ich drodze do Boga - powiedział bp Iwanecki. - Zawsze nawrócenie świata, Kościoła, społeczeństwa, każdej rzeczywistości, zaczynamy od siebie - dodał.

Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:

Podkreślił, że wyjazd na rekolekcje to ofiarowanie swojego czasu Bogu, drugiemu człowiekowi i samemu sobie.

- Potrzebujemy czasu na refleksję o swoim życiu, na sformułowanie konkretnych postanowień, ocenę przyszłości, aby na nowo odkrywać coraz głębszy sens swojego życia - powiedział.

Na zakończenie Mszy św. odczytał dekret bp. Jana Kopca ustanawiający ks. Piotra Dyducha moderatorem diecezjalnym Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie” na 4-letnią kadencję.

Powołane przed rokiem w diecezji gliwickiej stowarzyszenie (w ramach jego ogólnopolskich struktur) nie tylko ułatwia wiele działań, ale też jest wyrazem dojrzałości ruchu i jego członków. Pokazuje, że wspólnoty oazowe podejmują odpowiedzialność w Kościele, ale też pozwala im lepiej realizować swój charyzmat.

18 maja odbyła się pierwsza diecezjalna kongregacja, podczas której zostali wybrani trzej kandydaci na moderatora, a następnie przedstawieni biskupowi, który wyłonił z nich odpowiedzialnego w diecezji. Wybrano też dwóch reprezentantów stowarzyszenia w diakonii jedności.

W diecezji gliwickiej stowarzyszenie liczy 26 członków. Posiadanie osobowości prawnej pomaga w organizacji rekolekcji, zbiórek publicznych czy różnych imprez.

- Ledwie zaczęło działać stowarzyszenie, a od razu okazało się, że Pan Bóg posyła nas do służby - powiedział ks. Piotr Dyduch.

- Od 26 lutego tego roku w domu sióstr boromeuszek prowadzimy dom dla uchodźców. Mieszka w nim około 70 osób, którym dajemy schronienie i pomoc. To dzieło naszej diecezji znane jako Dom Miłosierdzia „Sarepta”, bo Pan Bóg dał nam słowo, że nasza „baryłka oliwy się nie wyczerpie”. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wasze wsparcie materialne, wolontariackie. Nie byłoby to też możliwe w takim zakresie, gdybyśmy nie mieli osobowości prawnej jako stowarzyszenie - wyjaśniał.

W czasie spotkania prowadzący rekolekcje odebrali świece i dekrety, do wspólnoty Domowego Kościoła zostały przyjęte nowe pary małżeńskie, a pary rejonowe w Gliwicach i Tarnowskich Górach przekazały tę odpowiedzialność nowo wybranym małżeństwom, które je zastąpią. Druga część spotkania odbyła się w parafialnym ogrodzie.