Dzisiaj odrobinę lepiej niż wczoraj

Mira Fiutak

publikacja 26.05.2022 12:30

W parafii jezuickiej w Bytomiu rozpoczął się Tydzień ze św. Ignacym Loyolą związany z peregrynacją jego relikwii i ikony.

Dzisiaj odrobinę lepiej niż wczoraj Mszy św. przewodniczył o. Mirosław Bożek SJ, proboszcz parafii jezuickiej w Bytomiu. Mira Fiutak /Foto Gość

Powoli dobiega końca, rozpoczęty w maju ubiegłego roku, Jubileuszowy Rok Ignacjański. Ogłoszony z okazji dwóch ważnych rocznic - 500 lat od nawrócenia św. Ignacego i 400 lat od jego kanonizacji.

- To dla nas kulminacyjny moment Roku Jubileuszowego. W tym tygodniu będzie więcej możliwości, żeby św. Ignacego poznać i może głębiej odkryć - powiedział o. Mirosław Bożek SJ, proboszcz parafii jezuickiej w Bytomiu.

W kazaniu przybliżył symbolikę ikony świętego, odnosząc się do trzymanej przez niego księgi i napisu „Ad maiorem Dei gloriam” (Na większą chwałę Bożą).

- Chodzi o to, żeby dzisiaj przeżyć ten dzień choć drobinę lepiej niż wczoraj. A jutrzejszy odrobinę lepiej niż dzisiejszy. Św. Ignacy chce, żebyśmy mieli pragnienie wzrastania w Bogu. To jego zawołanie jest zaproszeniem do życia przykazaniem miłości, do odpowiadania na miłość Boga całym sobą - podkreślił jezuita.

Nie oznacza to jakiegoś ideału trudnego do osiągnięcia. - Odpowiedzią na dar Bożej miłości jest dać swoje wszystko. Miłować wszystkim tym, co mam dzisiaj, a zarazem mieć pragnienie, żeby ta moja codzienna odpowiedź była coraz bardziej na Bożą chwałę - dodał.

Po Mszy św. o. Jakub Kołacz SJ, dyrektor Wydawnictwa WAM, wygłosił konferencję, w której przybliżył postać św. Ignacego poprzez jego listy. A napisał ich blisko 7 tysięcy, prawie wszystkie w ciągu ostatnich 16 lat swojego życia.

- Nie przedstawiają nam jego drogi duchowej. W listach widzimy Ignacego, który jest już dojrzały, na wysokim poziomie życia duchowego - podkreślił jezuita

Dodał, że bardzo długo nie były one tłumaczone na język polski. W roku 1968 roku o. Mieczysław Bednarz SJ przełożył 20 z nich, a dopiero w 2017 roku nakładem WAM ukazały się „Listy wybrane”, które zawierają już 177 pozycji.

Ignacy pisał listy do przyjaciół, udzielając im rad, do jezuitów na różnych etapach ich formacji, królów, biskupów czy papieża. Były to listy prywatne i duszpasterskie, urzędowe, związane z zarządzaniem zakonem i do jego dobrodziejów. Pisma służyły kontaktowi w ramach zakonu.

- Dla Ignacego ważna była komunikacja, ale też to, żeby zawrzeć w nich świadectwo, ponieważ listy, które przychodziły z różnych części świata, często pokazywał innym. W związku z tym istotne było dla niego to, by pisać je starannie i by zawierały budujące treści. Można powiedzieć, że myślał wtedy też o nas, bo dziś czytając je po tylu latach, odkrywamy prawdziwe perełki duchowe - zauważył prelegent.

W kilku listach Ignacy zawarł nawet instrukcję, jak powinno się je poprawnie pisać. Sugerował, żeby pisać dwa egzemplarze - jeden, który można pokazać wszystkim, i drugi zawierający prywatne informacje dla adresata.

Sam Ignacy po napisaniu pierwszej wersji listu, poprawiał ją z myślą o szerokiej grupie ludzi, która będzie to czytała. A następnie pisał po raz drugi lub dawał komuś do zredagowania.

O. Jakub Kołacz przytoczył kilka przykładów, m. in. listy do siostry zakonnej z Barcelony, które można uznać za jeden z najlepszych komentarzy do rozeznawania duchów czy z instrukcjami dla jezuitów udających się w roli ekspertów na Sobór Trydencki.

Większy zbiór liczący 100 listów po raz pierwszy został wydany w 1804 roku w Bolonii, a dopiero na początku XX wieku w Madrycie ukazały się drukiem wszystkie pisma, które posiadają jezuici. 

- W listach ojca Ignacego można znaleźć rzeczy, które się czyta z przymrużeniem oka, które się czyta z drżeniem serca, które ubogacają i dają wskazówki do dziś aktualne. A przede wszystkim czytając te listy, widzimy, jak bogata była to osobowość - powiedział o założycielu jezuitów.

W Roku Jubileuszowym w parafii NSPJ (ul. Pułaskiego 9) odbywają się:

  • konferencje ignacjańskie  w czwarte środy miesiąca po Mszy św. wieczornej: 22 czerwca - o. Robert Więcek SJ, dyrektor Sekretariatu Krajowego Apostolstwa Modlitwy - „Od św. Ignacego do Najświętszego Serca Pana Jezusa” i 27 lipca - o. Marek Wójtowicz SJ - „Droga do świętości Ignacego z Loyoli”.
  • nabożeństwa ignacjańskie w czwarte czwartki miesiąca, również po wieczornej Mszy św..