Miejsce dawania świadectwa

Jan Maniura

publikacja 02.05.2022 18:05

- Nowina, którą dzisiaj słyszymy to ta, że Niniwa otrzymuje nowe miejsce do modlitwy, medytacji oraz do sprawowania świętych sakramentów. To miejsce zyskuje wspaniałych patronów, jakimi są Święci Młodziankowie - powiedział bp Grzegorz Suchodolski.

Miejsce dawania świadectwa Poświęcenie kaplicy i ołtarza. Jan Maniura

W Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku została oddana i poświęcona nowo wybudowana kaplica pw. Świętych Młodzianków.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący rady Konferencji Episkopu Polski ds. duszpasterstwa młodzieży. Obecni byli również biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, bp senior Jan Wieczorek, o. Paweł Zając OMI, prowincjał Misjonarzy Oblatów MN oraz wielu kapłanów, którzy przyjechali z całej Polski.

W uroczystości uczestniczyła również młodzież, która bierze udział w 36. Ogólnopolskim Zjeździe NINIWY, który odbywa się w tych dniach w Lublińcu.

Kazanie bp. Grzegorza Suchodolskiego:

– W centralnej części tej kaplicy widzimy młodych ludzi, którzy oddali swoje życie za Chrystusa, a w swoich dłoniach niosą palmy, które są znakiem zwycięstwa nad śmiercią i są znakiem męczenników. Kiedy więc patrzymy na te zielone palmy i jednocześnie na tych młodzianków w kolorze czerwieni, czyli męczeństwa, to od razu wiemy, że życie ma swoją cenę, ma swoją wartość. Jesteśmy tutaj dzisiaj po to, by uczyć się kochać, by brać życie na serio i na poważnie, tak jak zrobił to Jezus – mówił w kazaniu bp Suchodolski.

Miejsce dawania świadectwa   Mszy św. przewodniczył i poświęcił kaplicę bp Grzegorz Suchodolski. Jan Maniura

Nawiązując do Świętych Młodzianków, przytoczył kilka historii z książki „Martyrologium Ziemi Podlaskiej”. Opisano w niej wiele przykładów młodych ludzi, którzy oddali swoje życie za wiarę. Wspomniał historię błogosławionych męczenników z Pratulina oraz historię matek, które sześć tygodni ukrywały się w lesie ze swoimi dziećmi, chroniąc je, aby nie zostały ochrzczone poza ich Kościołem.

Przytoczył również historię Józefa Koniuszewskiego - wraz z żoną i dziećmi byli prześladowani za to, że są katolikami. Byli bici, okradani, śledzeni oraz zamykani w więzieniu. Cała rodzina oddała swoje życie w obronie wiary.

– To wszystko oznacza, że również i my będziemy musieli dać świadectwo naszej wiary. Trzeba korzystać z takich miejsc jak to, żeby nabierać duchowej siły – powiedział.  

Miejsce dawania świadectwa   Budynek nowo wybudowanej kaplicy Świętych Młodzianków w Kokotku. Jan Maniura

Następnie zwrócił się do zgromadzonej młodzieży. - Takie oratoryjne centra duchowości są potrzebne, żeby wasze pokolenie dało świadectwo swojej wiary, kiedy przyjdzie godzina próby. Jednak nie trzeba czekać, to świadectwo należy dawać już dziś w taki sposób, w jaki jest ono możliwe. Niech więc to miejsce służy i posługuje. Czerpcie z niego i cieszcie się owocami świętości, łaski i wspólnoty - podkreślił bp Suchodolski.

Na zakończenie Mszy św. Najświętszy Sakrament został uroczyście przeniesiony do tabernakulum. Następnie ks. Marcin Paś, diecezjalny duszpasterz młodzieży diecezji gliwickiej, odczytał dekret bp Jana Kopca erygujący kaplicę Świętych Młodzianków w Kokotku.

Na zakończenie bp Grzegorz Suchodolski ogłosił, że o. Tomasz Maniura OMI, prowincjalny duszpasterz młodzieży oblackiej, został włączony do nowego składu rady Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa młodzieży.

Po Eucharystii o. Maniura, odpowiedzialny za Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA, podziękował wszystkim ofiarodawcom i osobom, które przyczyniły się do powstania nowej kaplicy