Zbrosławice. Konwent wielkanocny duszpasterstwa rodzin

SZ

publikacja 23.04.2022 14:21

"Jak być dzisiaj świadkiem Zmartwychwstania? Nie możemy powiedzieć: nie widzieliśmy Pana".

Zbrosławice. Konwent wielkanocny duszpasterstwa rodzin Msza św. w sanktuarium Macierzyństwa NMP w Zbrosławicach. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

W dobiegającej końca oktawie uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego duszpasterstwo rodzin diecezji gliwickiej spotkało się na wielkanocnym konwencie w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - sanktuarium Macierzyństwa NMP w Zbrosławicach.

Uczestnicy spotkania poznali historię kultu Matki Bożej Zbrosławickiej i modlili się w intencji rodzin podczas Różańca i Mszy Świętej. Była to też okazja do wręczenia misji kanonicznych i zawierzenia posługi doradców życia rodzinnego Matce Bożej.

Eucharystii przewodniczył ks. dr Michał Zurzycki, diecezjalny referent duszpasterstwa rodzin, a homilię wygłosił ks. dr Andrzej Demitrów, biblista z Uniwersytetu Opolskiego.

Homilia ks. dr. Andrzeja Demitrowa.

- Dzień, który Pan uczynił - jesteśmy zaproszeni dziś do radości i wesela, ale jaka to radość, skoro stosunkowo niedaleko od nas toczy się krwawa wojna? Co to za radość, która jest zmieszana ze smutkiem u tak wielu spośród nas w związku z sytuacją materialną, sytuacją w naszych rodzinach czy rodzinach, którym towarzyszycie? Jak być dzisiaj świadkiem Zmartwychwstania? - zastanawiał się ks. Demitrów w kazaniu.

- Widzimy Pana, pozostał z nami! Jak to? To jest Ciało moje - bierzcie i jedzcie. Wziął chleb - to czyńcie na moją pamiątkę. Nie możemy powiedzieć: nie widzieliśmy Pana - przekonywał, nawiązując do czytanego tego dnia fragmentu Ewangelii o apostołach, którzy nie widzieli tym, którzy widzieli zmartwychwstałego Jezusa.

Po Mszy rodziny wysłuchały w budynku szkoły konferencji ks. Demitrowa na temat świętości i nierozerwalności małżeństwa uzasadnionych Objawieniem Bożym oraz miłości i odpowiedzialności członków rodziny ukazanych w praktyce życia na podstawie fragmentu Listu do Koryntian.