Gliwice. Znamy laureatów Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej - specjalistów od św. Mateusza

SZ

publikacja 31.03.2022 20:40

Co oznacza określenie "Raka"? Gdzie Jezus uzdrowił dwóch opętanych? Jakie cztery niewiasty przypatrywały się z daleka ukrzyżowaniu? Żeby znać odpowiedzi, Ewangelię trzeba było przeczytać co najmniej kilka razy.

Gliwice. Znamy laureatów Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej - specjalistów od św. Mateusza Od lewej z przodu: Małgorzata Ulitzka (2. miejsce), Zofia Stępień (3. miejsce) i Julia Zawisło (1. miejsce) ze swoimi katechetami i bp. Andrzejem Iwaneckim. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Julia Zawisło ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pyskowicach, Małgorzata Ulitzka ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Bytomiu i Zofia Stępień z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gliwicach zostały laureatami 27. edycji Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas IV-V. W tym roku szczegółowe pytania dotyczyły Ewangelii wg św. Mateusza.

Finał został rozegrany w czwartek w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach. Wzięło w nim udział 34 uczniów wyłonionych w dwóch wcześniejszych etapach. To najlepsi spośród 321 wszystkich uczestników z 51 szkół z różnych stron diecezji.

- Wszyscy jesteście zwycięzcami. Bardzo liczył się ten czas waszego czytania, rozważania i przyjmowania Ewangelii. Kiedy czytamy, spotykamy się z samym Bogiem w Jego Duchu Świętym - mówił przed ogłoszeniem wyników bp Andrzej Iwanecki, który później wręczył nagrody laureatom.

Gliwice. Znamy laureatów Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej - specjalistów od św. Mateusza   Julia Zawisło z Pyskowic wykazała się najlepszą znajomością Ewangelii wg św. Mateusza. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

- Już od pierwszego etapu dość długo przygotowywałam się do konkursu. Przyznam szczerze, że w finale nie było pytań bardzo dla mnie trudnych, może dwa pytania otwarte sprawiły mi więcej kłopotu, ale nie spodziewałam się tak wysokiego miejsca - przyznaje zwyciężczyni, która zdobyła 59,5 punktów na 62 możliwych.

- Julia jest bardzo ambitna i ma bardzo dobrą pamięć. Bardzo cieszę się, że podjęła się tego trudu. Julia miała duże wsparcie w domu ze strony rodziców, mama razem z nią czytała i tłumaczyła. To było bardzo ważne. Poza tym przygotowania bardzo ułatwiły nam dodatkowe zajęcia online. Dzięki wirtualnej klasie mogłyśmy poza szkołą łączyć się o różnych porach ze swoich domów, żeby wyjaśniać fragment po fragmencie - podkreśla jej nauczycielka religii Ewa Podstawka.

Gliwice. Znamy laureatów Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej - specjalistów od św. Mateusza   Modlitwa po konkursie. Szymon Zmarlicki /Foto Gość