Pytanie o prawdę naszego życia

ak

publikacja 26.03.2022 21:15

Muzycy kościelni oraz uczniowie Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. i Studium Muzyki Kościelnej przeżywali swoje wielkopostne skupienie.

Pytanie o prawdę naszego życia Druga część spotkania odbyła się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II. Archiwum prywatne

Spotkanie rozpoczęło nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w katedrze, podczas którego modlitwą, śpiewem i medytacyjną muzyką organową uczestnicy błagali Boga o miłosierdzie i pokój dla świata, zwłaszcza dla pogrążonej w wojnie Ukrainy.

W wygłoszonej konferencji gość spotkania ks. prof. Grzegorz Poźniak, muzykolog z Opola, przytoczył słowa św. Jana Pawła II z jednego z jego orędzi na Światowy Dzień Pokoju: "Pokój całego świata rodzi się w sercu pojedynczego człowieka".

Zaapelował o krzewienie pokoju w relacjach między sobą, bo w innym przypadku, "będąc posłusznym logice słów Jana Pawła II, stajemy się winni tej wojny". Z tego powodu - jak zauważył - na dniu skupienia należy stawiać sobie pytanie o prawdę swojego życia, bo to jest kluczem do prawdziwego szczęścia. - Ile nauczyliśmy się o miłości Pana Jezusa i Jego planach w stosunku do nas w specyficznej "kościelnej szkole", do której chodzimy każdego dnia? - pytał.

Pytanie o prawdę naszego życia   Regina Kudla, obchodząca 70-lecie posługi organistowskiej, przyjmuje gratulacje od dr Marioli Brzoski, dyrektor Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. Archiwum prywatne

Druga część spotkania, która odbyła się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II przy katedrze, rozpoczęła się od złożenia gratulacji i życzeń Reginie Kudli, wieloletniej organistce z Turzy koło Kuźni Raciborskiej, która przed kilkoma tygodniami obchodziła 70-lecie posługi organistowskiej w swojej parafii. Służy nadal podczas liturgii, pomimo 95 lat. Ona stała się także bohaterką wywiadu rzeki, który ukazał się w opolskiej serii wydawniczej "Śląska Fermata". Ksiądz profesor Poźniak, który jest redaktorem wydania, zauważył, że czytając ten wywiad, z podziwem spoglądamy na jej piękne życie. Zaś sędziwa jubilatka stwierdziła, że ona zrobiła tylko to, co do niej należało.

Wykład formacyjny "Liturgiczna piosenka - pozaliturgiczny śpiew?" wygłosił gość z Opola. Wprowadzając w prelekcję, ks. Adam Kozak, moderator sekcji muzyki kościelnej diecezji gliwickiej, stwierdził, że trzeba się zmierzyć z rzeczywistością, która jest obecna w wielu kościelnych przestrzeniach, ale nie jest zgodna z myślą Kościoła o muzyce liturgicznej. Dlatego poprosił ks. Poźniaka o merytoryczny głos w tej sprawie.

Prelegent opisał współczesną rzeczywistość, gdzie każda muzyka, która dobiega do nas z głośnika, jest prosta i popularna, zgodna z obecnymi trendami standaryzacji i pseudoindywidualizacji. Muzyka w liturgii odbiega od tego przekazu, dlatego - jak zauważył - "transmisja muzyczna musi być w języku zrozumiałym dla współczesnego człowieka". Podkreślił, że decydującą rolę spełnia organista, który powinien nie tylko grać w różnych stylach, ale przede wszystkim rozstrzygać, który styl jest odpowiedni do konkretnej rzeczywistości. Jego zdaniem, drogą muzyki kościelnej jest pójście w stronę atrakcyjnych aklamacji i refrenów, które będą potrafili wyśpiewać wszyscy uczestnicy liturgii.

Wykład ks. Poźniaka wywołał ożywioną dyskusję, która z jednej strony była wyrazem ubolewania nad trudnościami, z którymi zmagają się muzycy kościelni, a z drugiej ukazywała perspektywy rozwoju w aktualnym kontekście liturgicznym. Spotkanie zakończyło się modlitwą za zmarłych muzyków kościelnych, zwłaszcza za Józefa Mazura, długoletniego organistę kościoła św. Józefa w Kaletach-Jędrysku, który odszedł do Pana w lutym.