Bp Kopiec: Kończy się coś, do czego byliśmy przyzwyczajeni

Mira Fiutak

publikacja 04.12.2021 14:57

Uroczystości barbórkowe w Zabrzu: przemarsz orkiestry dętej, Msza w intencji górników i złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Bp Kopiec: Kończy się coś, do czego byliśmy przyzwyczajeni Po Mszy pod przewodnictwem bp. Jana Kopca, złożono kwiaty przed pomnikiem poświęconym górnikom. Mira Fiutak / Foto Gość

Ten dzień rozpoczął się tradycyjną pobudką górniczą i przemarszem orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego spod pomnika Braci Górniczej przy ul. 3 Maja do kościoła Świętego Krzyża na osiedlu Janek. Tam Mszy św. w intencji wszystkich ludzi związanych z górnictwem przewodniczył bp Jan Kopiec, a koncelebrował proboszcz tej parafii ks. Robert Maszczyk. 

Obecni byli przedstawiciele władz miasta, Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu i należącej do niej, likwidowanej kopalni Makoszowy, przedstawiciele związków zawodowych oraz Muzeum Górnictwa Węglowego. Przy ołtarzu stanęły poczty sztandarowe.

W kazaniu bp Jan Kopiec przypomniał, że patronka górników św. Barbara - która jest też patronką dobrej śmierci i ludzi zmagających się z niebezpieczeństwami - przez lata wywiera wpływ na styl życia mieszkańców ziemi górnośląskiej. 

Bp Kopiec: Kończy się coś, do czego byliśmy przyzwyczajeni   Poczty sztandarowe w kościele Świętego Krzyża w Zabrzu. Mira Fiutak / Foto Gość

- Budowanie etosu, który ma na uwadze uczenie się wspólnotowego życia, drogi, którą trzeba razem przejść, zakłada wysublimowane pojęcie odpowiedzialności za siebie i za innych. Umiejętność świadczenia sobie wzajemnie pomocy na różnych etapach życia i pracy. Tego od początku uczyli się górnicy wydobywający to bogactwo, które przed wiekami tak odmieniło kształt życia tutejszych mieszkańców, że do dzisiejszego dnia z tego korzystamy - podkreślił biskup gliwicki. - Równocześnie doskonale zdajemy sobie sprawę, że akurat nam przypadło w udziale dojść do takiego punktu, w którym musimy uświadomić sobie, że zawsze tak nie będzie. Zresztą, jakie kwestie na tej ziemi są wieczne? Żadne - dodał.

Kazanie bp. Jana Kopca:

Przypomniał historię rozwoju górnictwa w tym regionie, nawiązując do obecnej sytuacji związanej z procesem likwidacji kopalń i konieczną transformacją społeczno-gospodarczą.

- Dzisiaj polityka wskazuje na to, że trzeba odchodzić od tego, co niszczy klimat i środowisko. Jako mieszkańcy tego regionu odczuwamy smutek, że kończy się coś, do czego byliśmy przyzwyczajeni, a przyszłość nie jest nam znana. To towarzyszy na pewno nie tylko górnikom. Na tym polega zaufanie Stwórcy do nas, że powierzył nam kształtowanie środowiska według tego, co będzie nam służyło, a nie według tego, co nam szkodzi. Dzisiaj - od wielkich konferencji aż do bardzo konkretnych decyzji - trzeba w pokorze usiąść i to zobaczyć, w uczciwości wobec naszego miejsca na tej ziemi - podkreślił bp Kopiec.

W czasie uroczystości zagrała orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego pod dyrekcją Henryka Mandrysza. Po Mszy św. delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem w hołdzie górnikom, który znajduje się przy kościele. 

Wczoraj rozpoczął się w Zabrzu jarmark barbórkowy BarbórkoweLOVE. Impreza odbywa się na terenie Sztolni Królowa Luiza i potrwa do 5 grudnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, a program można znaleźć na www.sztolnialuiza.pl i na FB.