Postulator generalny procesu beatyfikacyjnego kl. Alfonsa Mańki odwiedził jego rodzinne Lisowice

SZ

publikacja 24.11.2021 20:45

W sobotę ten młody kleryk, ofiara niemieckiego terroru w czasie II wojny światowej, otrzyma tytuł sługi Bożego.

Postulator generalny procesu beatyfikacyjnego kl. Alfonsa Mańki odwiedził jego rodzinne Lisowice Od lewej: związana rodzinnie z kl. Mańką Jolanta Piosek, kościelny i szafarz z Lisowic Edmund Lizoń, wydawca "Dzienniczka duchowego kleryka Alfonsa Mańki" Edward Przebieracz z żoną Czesławą, postulator generalny procesu beatyfikacyjnego o. Diego Sáez Martín OMI, krewny przyszłego sługi Bożego Marian Mańka z żoną Ireną, proboszcz parafii w Lisowicach ks. Rafał Wyleżoł i wicepostulator procesu o. Lucjan Osiecki OMI. Archiwum parafii w Lisowicach

Ojciec Diego Sáez Martín OMI, postulator generalny procesu beatyfikacyjnego kleryka Alfonsa Mańki, odwiedził we wtorek Lisowice, rodzinną miejscowość kleryka.

Pochodzący z Hiszpanii oblat przyleciał do Polski z Rzymu, gdzie zajmuje się przygotowaniami do procesu beatyfikacyjnego. W Lisowicach zobaczył  rodzinny dom kleryka Mańki, odwiedził parafię św. Jana Nepomucena i spotkał się z grupą osób, która gromadzi się wokół postaci kleryka.

- O. Diego Sáez Martín powiedział, że jest bardzo dużo materiałów, dzięki którym można spokojnie myśleć o pozytywnym zakończeniu diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego i przejściu do kolejnego etapu, który będzie prowadzony już w Rzymie. Podziękował nam za modlitwę w intencji tej sprawy - relacjonuje ks. Rafał Wyleżoł, proboszcz parafii w Lisowicach.

Alfons Mańka urodził się 21 października 1917 roku w Lisowicach, chrzest przyjął w kościele Wniebowzięcia NMP w Lubecku. W 1934 roku związał swoje życie ze Zgromadzeniem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, najpierw jako uczeń małego seminarium w Lublińcu, a następnie nowicjusz w Markowicach i kleryk seminarium w Krobi.

Został aresztowany przez gestapo 4 maja 1940 roku. Przebywał w obozach koncentracyjnych w Szczeglinie k. Mogilna, Dachau i Mauthausen-Gusen, gdzie po ciężkich pracach w kamieniołomie zmarł z wycieńczenia 22 stycznia 1941 roku. Jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium, a prochy znajdują się w imiennej urnie na cmentarzu w Steyr w Austrii.

W sobotę w Poznaniu odbędzie się uroczyste pierwsze posiedzenie, które formalnie otworzy proces beatyfikacyjny kleryka z Lisowic na etapie diecezjalnym. Od tej pory Alfons Mańka otrzyma tytuł sługi Bożego i będzie można modlić się przez jego wstawiennictwo poza liturgią - np. osobiście czy w rodzinie.

Przeczytaj nasz wywiad z o. Lucjanem Osieckim OMI, wicepostulatorem procesu beatyfikacyjnego kl. Alfonsa Mańki: