Dobra wizytówka diecezji

Mira Fiutak

publikacja 21.11.2021 12:03

W Gliwicach odbyła się uroczystość podsumowująca 25 lat działalności tutejszego ośrodka kształcącego muzyków kościelnych.

Dobra wizytówka diecezji Mszy św w katedrze przewodniczył bp Jan Kopiec Mira Fiutak /Foto Gość

Jubileuszowe spotkanie rozpoczął koncert w wykonaniu absolwentów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia. Przy organach katedralnych zasiedli Andrzej Malitowski, Marcin Jurczyk i Krzysztof Kotoński.

Katedra i aula Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II, gdzie odbyła się gala jubileuszowa, wypełniły się do ostatniego miejsca. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i absolwenci, dawni i aktualni wykładowcy, przedstawiciele różnych szkół i uczelni muzycznych oraz Centrum Edukacji Artystycznej.

Mszy św. w katedrze przewodniczył bp Jan Kopiec, a wśród koncelebrujących byli m. in. ks. prał. Bogdan Kicinger, któremu 25 lat temu powierzono zorganizowanie tego ośrodka, ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, ks. prof. Antoni Reginek z archidiecezji katowickiej oraz pierwszy referent ds. muzyki kościelnej w diecezji gliwickiej ks. dr hab. Franciszek Koenig i obecny ks. Adam Kozak, a także ks. dr Helmut Ekert, który był jednym z pierwszych nauczycieli gliwickiej placówki.

Kazanie bp. Jana Kopca:

Obecnie ośrodek tworzą Studium Muzyki Kościelnej, które powstało w 1996 roku, oraz Diecezjalna Szkoła Muzyczna II stopnia - powołana trzy lata temu, która zastąpiła utworzoną w 2002 roku Diecezjalną Szkołę Organistowską II stopnia. W ciągu 25 lat studium ukończyło 121 absolwentów, a szkołę - 50.

Dobra wizytówka diecezji   Dyrektor gliwickiego ośrodka Mariola Brzoska prezentuje książkę wydaną z okazji jubileuszu. Mira Fiutak /Foto Gość

Podczas jubileuszowej gali sześcioro nauczycieli zostało wyróżnionych specjalnymi nagrodami, a absolwenci SMK odebrali dyplomy. W tym roku ukończyło je czworo słuchaczy: Lucyna Burzyńska z parafii NMP Matki Kościoła w Gliwicach, Gabriel Imiolczyk z parafii św. Józefa w Sadowie, Damian Kwaśniok z parafii Wszystkich Świętych w Sierotach i Dominika Małota z parafii NMP Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu.

- Oczywista prawda, że bez uczniów nie ma szkoły, w przypadku szkół artystycznych, nieobowiązkowych, wybrzmiewa jeszcze dobitniej - powiedziała dr Mariola Brzoska, dyrektor Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II stopnia i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach. - Dzięki wam szkoła mogła się rozwijać, może cieszyć się wieloma osiągnięciami, bo to wy zasiadacie za kontuarami organów w różnych kościołach, pomagacie wiernym w głębszym przeżywaniu i rozumieniu liturgii, podejmujecie studia na wyższych uczelniach muzycznych w kraju i za granicą - zauważyła.

Studium powstało po czterech latach od utworzenia diecezji gliwickiej, goście podkreślali duże zaangażowanie w to dzieło pierwszego jej ordynariusza bp. Jana Wieczorka. List gratulacyjny z okazji jubileuszu ośrodka przesłał ks. dr Lucjan Dyka, prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.

Początki działalności wspominał prof. Remigiusz Pośpiech, który był kierownikiem Studium Muzyki Kościelnej w Opolu w latach powstania gliwickiej placówki, przez pierwszych 10 lat funkcjonującej jako jego filia. - Można powiedzieć, że była to córka naszego studium. Jednak bardzo szybko zaczęła chodzić własnymi drogami, zakładając również szkołę diecezjalną, co okazało się trafionym pomysłem, który dzisiaj przynosi wspaniałe owoce. To córka, którą możemy się też szczycić. Jest obecnie jedną z wizytówek diecezji gliwickiej - podkreślił.

Dobra wizytówka diecezji   Ks. prał. Bogdan Kicinger, któremu 25 lat temu powierzono zorganizowanie gliwickiego ośrodka. Mira Fiutak /Foto Gość

Wiele słów uznania dla kierującej ośrodkiem Marioli Brzoski i innych osób zaangażowanych w jego działalność obecni na sali uczniowie i absolwenci nagradzali głośnymi oklaskami.

Prof. Julian Gembalski podkreślił, że twórcom tego miejsca od początku przyświecało profesjonalne podejście do kształcenia muzyków kościelnych. - Widząc rozwój tej szkoły, kadrę, relacje w niej panujące, trochę zazdrościłem, tak życzliwie zazdrościłem. Pani dyrektor i inni ludzie, którzy się tu pojawili, zrozumieli swoją rolę. Ta placówka stała się szkołą modelową, tak ją postrzegamy. Bo właśnie o taką szkołę chodzi. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy podkopuje się podstawy pedagogiki, to, co jest istotą szkoły, czyli wychowywanie oparte na najwyższych wartościach - zauważył.

- Czujcie się bardzo dumni, że tutaj zdobywacie i zdobywaliście nie tylko kwalifikacje muzyczne, ale także wewnętrzne walory ducha - powiedział do uczniów i absolwentów bp Jan Kopiec. - Dziękuję za to dobro, które się tu dzieje. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy w wyjątkowo połamanym społeczeństwie, jesteście przykładem tego, co pozytywne i budujące. Bądźcie dobrymi ambasadorami chrześcijańskich myśli, wartości i postaw - podkreślił.

Z okazji 25-lecia działalności przygotowana została rocznicowa publikacja oraz film prezentujący osiągnięcia gliwickiego ośrodka. Absolwent szkoły Michał Schäfer skomponował specjalną Mszę dziękczynną. Wydana została również płyta z nagraniami w wykonaniu chóru, uczniów i absolwentów szkoły.