Bp Andrzej Iwanecki: Jakie Zabrze zostawimy naszym przyszłym pokoleniom?

Mira Fiutak

publikacja 03.10.2021 19:06

W 99. rocznicę uzyskania przez Zabrze praw miejskich i w 25. rocznicę ustanowienia św. Kamila jego patronem odprawiona została Msza św. w kościele św. Kamila.

Bp Andrzej Iwanecki: Jakie Zabrze zostawimy naszym przyszłym pokoleniom? Mszy św. w intencji miasta i jego mieszkańców przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. Mira Fiutak /Foto Gość

Modlitwie za miasto i jego mieszkańców w kościele kamilianów przewodniczył dziś bp Andrzej Iwanecki, któremu - jak sam podkreślił - to miasto jest bliskie, bo mieszkał w nim prawie 23 lata.

W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacje z władzami partnerskich i zaprzyjaźnionych miast: Essen w Niemczech, Lund w Szwecji, Rovereto we Włoszech, Równego w Ukrainie i Opawy w Czechach, które przyjechały na rocznicowe obchody.

- Świętując te rocznice, pamiętamy o tych wszystkich, którzy żyli tu przed nami i budowali ten wspólny dom, któremu na imię miasto Zabrze - powiedział w kazaniu bp Iwanecki. - Myślę szczególnie o wszystkich zaangażowanych w dzieła charytatywne, różne organizacje i stowarzyszenia pomocowe, w ratowanie zdrowia. Myślę o kapłanach, którzy służą i służyli w naszych zabrzańskich parafiach, o zgromadzeniach zakonnych męskich i żeńskich, o ludziach z inicjatywą, którzy w swoich przedsięwzięciach myśleli o innych i o wszystkich chrześcijanach, którzy kierując się miłością do Boga i ludzi, nie byli obojętni na los swoich bliźnich - zauważył.

Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:

Przypomniał o tym, że patrząc wstecz, trzeba też myśleć o przyszłości. - Dobrze jest, odczuwając wdzięczność w stosunku do przeszłych pokoleń, zadać sobie podstawowe dzisiaj pytanie: jakie Zabrze zostawimy naszym dzieciom, wnukom, przyszłym pokoleniom? - podkreślił.

Na koniec Mszy św. głos zabrała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która przypomniała historię miejscowości, sięgającą przełomu XIII i XIV wieku: - Od 99 lat jesteśmy miastem, które musiało zmagać się z wieloma problemami. Byliśmy najbardziej rozpoznawalnym ośrodkiem przemysłowym, dziś jesteśmy miastem medycyny, nauki, turystyki, sportu, kultury... To medycyna zdominowała nasze działania i myślę, że spowodowała to, że św. Kamil jest naszym patronem.

W czasie uroczystości zagrała Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza. W dwudniowym programie święta miasta znalazły się koncerty, piknik rodzinny oraz inne atrakcje.

Św. Kamil jest patronem Zabrza od 1996 roku. W 2001 roku Rada Miasta ustanowiła Wyróżnienie im. św. Kamila, którym honorowane są osoby i instytucje działające na rzecz miasta. Do tej pory otrzymało je ponad 60 laureatów.