Bp Jan Kopiec: poznać samego siebie to jedno z najtrudniejszych zadań

Mira Fiutak

publikacja 01.10.2021 23:21

Modlitwa w gliwickiej katedrze na rozpoczęcie nowego roku akademickiego.

Bp Jan Kopiec: poznać samego siebie to jedno z najtrudniejszych zadań Modlitwa na rozpoczęcie roku akademickiego w katedrze. Mira Fiutak /Foto Gość

Na uczelniach odbyła się dzisiaj inauguracja roku akademickiego. Politechnika Śląska, najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku, rozpoczyna go już po raz 77.

Wieczorem Mszy św. w katedrze przewodniczył bp Jan Kopiec, z którym modlili się duszpasterze akademiccy - ks. Robert Chudoba i ks. Wojciech Michalczuk. Obecni byli przedstawiciele władz, pracowników i studentów gliwickiej uczelni oraz innych środowisk akademickich.

- To czas zdobywania wiedzy, pogłębiania znajomości praw świata, w którym żyjemy, ale też znajomości nas samych. A to chyba jedno z najtrudniejszych zadań - poznać samego siebie - powiedział biskup gliwicki.

Kazanie bp. Jana Kopca:

W kazaniu przypomniał, że od wieków problemy między ludźmi są następstwem nieprzerobionej lekcji dojrzewania. - Dzisiejsza patronka była głęboko przekonana, że chrześcijanin to człowiek, który ma odkryć swoje miejsce w tym świecie - powiedział o wspominanej tego dnia w Kościele św. Teresie od Dzieciątka Jezus.

 - Wybrała drogę w karmelitańskim zakonie. Zmarła, kiedy miała zaledwie 26 lat i była przykładem dojrzałej młodej osoby, która wie, czego w życiu pragnie. To ją, tak młodą, niemającą przecież wyższego wykształcenia, ogłoszono doktorem Kościoła za niezwykle przenikliwe ocenianie samej siebie oraz dawanie wskazówek nie tylko swojemu pokoleniu, ale wszystkim, którzy pragną, jak najlepiej ułożyć swoje życie - zauważył bo Kopiec.

Na koniec ks. Robert Chudoba zaprosił studentów do duszpasterstwa akademickiego, o którym informacje można znaleźć na FB: DA Albertinum, oraz na „Rekolekcje na dobry początek”, które potrwają od 25 do 27 października. Poinformował też o spotkaniach Klubu Inteligencji Katolickiej, które odbywają się w środy o 18.15 w sali św. Jadwigi w parafii Wszystkich Świętych w Gliwicach.

Politechnika Śląska kształci obecne ponad 18 tys. studentów, którzy mają do wyboru ponad 60 kierunków studiów i około 200 specjalności. Dwa instytuty oraz dziewięć z 13 wydziałów uczelni znajduje się w Gliwicach oraz po dwa wydziały w Katowicach i Zabrzu. Politechnika Śląska wypuściła do tej pory ponad 200 tys. inżynierów.