Bp Piotr Greger: Czy potrafimy w liturgii zatroszczyć się o Jezusa tak, jak św. Józef?

Mira Fiutak

publikacja 23.09.2021 08:50

Drugi dzień Zjazdu Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych zakończyła Msza św. w kościele św. Jacka w Bytomiu.

Bp Piotr Greger: Czy potrafimy w liturgii zatroszczyć się o Jezusa tak, jak św. Józef? Modlitwa w kościele św. Jacka na Rozbarku. Mira Fiutak /Foto Gość

Uczestnicy spotkania odbywającego się w tych dniach w diecezji gliwickiej modlili się w Bytomiu-Rozbarku, miejscu urodzenia ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, wawelskiego kapelmistrza katedralnego i wybitnego kompozytora późnego baroku.

Mszy św. w kościele św. Jacka przewodniczył bp Piotr Greger z diecezji bielsko-żywieckiej, który jest przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP oraz podkomisji ds. Muzyki Kościelnej. W homilii nawiązał do postaci Opiekuna Jezusa, który patronuje tutejszej podziemnej świątyni, wyznaczonej na kościół jubileuszowy w Roku Świętego Józefa.

Przypomniał, że chociaż w Ewangelii nie zapisano ani jednego słowa wypowiedzianego przez Józefa i nie należał do grona Dwunastu, to był człowiekiem niezłomnej wiary w wypełnianiu zadania powierzonego mu przez Boga. Nigdy nie zwątpił i nie rozczarował się w stosunku do Boga, nawet w trudnych i niezrozumiałych dla niego sytuacjach.

Homilia bp. Piotra Gregera:

- Jako środowisko ludzi odpowiedzialnych za kształt liturgii w jej warstwie muzycznej, mamy doskonały przykład i wzór do naśladowania w tym, abyśmy również troszczyli się o Jezusa, tego samego Jezusa, ale obecnego w znakach świętej liturgii - powiedział bp Greger.

Odniósł się do listu apostolskiego „Patris corde” (Ojcowskim sercem) papieża Franciszka na ten rok, w którym wskazuje siedem ważnych przymiotów św. Józefa.

- To niejako Józefowe twarze pozwalające ocenić naszą troskę o losy Zbawiciela, który jest obecny w każdej celebracji liturgicznej, za którą my też odpowiadamy jako kapłani, nie tylko za stronę muzyczną. Ten list to jest świetny materiał na nasz kapłański, profesorski, kompozytorski, twórczy rachunek sumienia. Czy potrafimy tak zatroszczyć się o Jezusa w liturgii, jak Józef zatroszczył się w pierwszych dniach i latach Jego życia - pytał zebranych.

W czasie Eucharystii śpiewał Zabrzański Chór Młodzieżowy im. N. Kroczka „Resonans con tutti” pod dyrekcją Arlety Różyckiej-Gałązki i Waldemara Gałązki, a za organami zasiadł Bogdan Stępień, organista katedry gliwickiej.

Bp Piotr Greger: Czy potrafimy w liturgii zatroszczyć się o Jezusa tak, jak św. Józef?   Zabrzański Chór Młodzieżowy im. N. Kroczka „Resonans con tutti” pod dyrekcją Waldemara Gałązki. Mira Fiutak /Foto Gość

Drugiego dnia zjazdu odbyły się wybory do władz stowarzyszenia. Dotychczasowy prezes ks. dr Lucjan Dyka został wybrany na kolejną kadencję. Dokonano też wyboru nowego składu zarządu stowarzyszenia, w którym ks. Adam Kozak z diecezji gliwickiej pełni funkcję sekretarza (a także I kantora SPMK), oraz komisji rewizyjnej i komisji kwalifikacyjnej.

Uczestnicy zjazdu wysłuchali też dwóch wykładów dotyczących koncertów w kościołach. Ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber przedstawił temat od strony prawodawstwa, a ks. prof. dr hab. Robert Tyrała omówił kwestie liturgiczne i estetyczne.

Zjazd rozpoczął się we wtorek, 21 września, modlitwą i koncertem w katedrze gliwickiej, gdzie wręczone zostało odznaczenie "Per musicam ad fidem", które otrzymał dr Jan Gładysz, organista sanktuarium w Tuchowie.

Zjazdy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych odbywają się co roku we wrześniu. Tym razem, po raz pierwszy, gospodarzem spotkania jest diecezja gliwicka.