Bp Solarczyk: Jesteśmy tu, żeby umocnić to, co jest darem Boga w nas

Mira Fiutak

publikacja 23.08.2021 22:11

Rozpoczął się Festiwal Życia w Kokotku. Uczestniczy w nim około 600 młodych ludzi z pięciu diecezji województwa śląskiego.

Bp Solarczyk: Jesteśmy tu, żeby umocnić to, co jest darem Boga w nas Mszy św. na rozpoczęcie przewodniczył bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. Mira Fiutak /Foto Gość

Przez siedem dni uczestnicy festiwalu będą odkrywać swoją drogę do Pana Boga, a przewodnikiem na niej będzie w tym roku postać Abrahama. Po ubiegłorocznej wersji hybrydowej, wszystko wróciło do dawnej formy.

- Na początku maja było jeszcze wiele niewiadomych i nasza decyzja o tym, że zorganizujemy festiwal, to był prawdziwy akt wiary - mówił dzisiaj odpowiedzialny za to wydarzenie o. Tomasz Maniura OMI, założyciel Oblackiego Duszpasterstwa Młodzieży NINIWA. Razem z oblatami festiwal przygotowują duszpasterze młodzieży z archidiecezji katowickiej i częstochowskiej oraz diecezji gliwickiej, bielsko-żywieckiej i sosnowieckiej, skąd przyjeżdżają uczestnicy.

Wśród zaproszonych gości w tym roku są m.in.: Golec uOrkiestra, Owca, Tau, ks. Kuba Bartczak, Tomasz Samołyk oraz ks. Mirosław Tosza.

Bp Solarczyk: Jesteśmy tu, żeby umocnić to, co jest darem Boga w nas   W festiwalu uczestniczy około 600 osób. Mira Fiutak /Foto Gość

Mszy św. na rozpoczęcie przewodniczył bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. - Jesteśmy tu, żeby odnowić i umocnić to, co jest darem Boga w nas - powiedział.

Przywołał postać Abrahama, nawiązując do hasła tegorocznego festiwalu: „Wyjdź”. - Łączy się ono ze słowem „bądź”, bo nie chodzi o to, żeby zaakcentować to, że należy coś opuścić, z czegoś zrezygnować, ale ta nasza decyzja ma przede wszystkim sprawić, że odkryjemy, kim jesteśmy. Kim jesteśmy jako ludzie, jako żyjący dla innych i dzięki innym. Kim jesteśmy jako dzieci Boga. Tyle godzin przed tobą w całym bogactwie festiwalowego programu, które są wielką szansą, że przez to Bóg do ciebie dotrze. Prosimy o to, żebyśmy potrafili odkryć naszą tożsamość, odkryć to, co jest darem Boga nam ofiarowanym. Co niesiesz, co tutaj przyniosłaś i przyniosłeś ze sobą - powiedział bp Solarczyk. - Kiedy Abraham odkrywa jedynego, prawdziwego Boga wychodzi i staje się kimś, przez którego inni odczytują wartość wiary - dodał.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

Na koniec zachęcał uczestników do sięgnięcia po powieść Zofii Kossak-Szczuckiej „Przymierze”, dzięki której sam zupełnie inaczej spojrzał na postać Abrahama i ofiarę, jaką miał złożyć z Izaaka.

- On wtedy walczył o swoją wiarę w Boga. I to właśnie wpisane jest w ten dzisiejszy moment „wyjdź i bądź”. Bądź w tym, co jest piękne, co jesteś w stanie zaplanować, ale przede wszystkim bądź wtedy, kiedy jedynym fundamentem jest to, że walczymy z całą ufnością o tę wiarę, że Bóg jest. Pomimo tego, co niosę w sobie, co inni niosą obok mnie, próbuję, walczę i wołam: „Boże, Ojcze, Panie, zachowaj we mnie tę ufność, że jesteś. Że kochasz, że Twoje dzieła się dopełniają, że poprowadzisz, że z Twoją mocą to wszystko ma sens i przyniesie owoce”. I o to dla was dzisiaj się modlę, razem się modlimy - powiedział.

Pierwszy dzień festiwalu zakończyła impreza integracyjna, którą poprowadził DJ Tomek Cichy. W południe w dużym białym namiocie ustawionym przy przystani rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Będzie trwała nieustannie, w dzień i w nocy, do niedzieli kończącej festiwal.

Ci, którzy nie mają możliwości uczestniczyć w całym wydarzeniu, mogą wybrać sobie konkretne punkty w programie. Wejściówki dostępne są na miejscu lub przez stronę internetową festiwalzycia.pl w zakładce „zarejestruj się”.