Metropolitalny odpust Wniebowzięcia u Matki Bożej Pokornej

Klaudia Cwołek

publikacja 15.08.2021 21:20

Bp senior Jan Wieczorek z okazji swojego jubileuszu: Wdzięczny jestem Bogu i ludziom za przychodzenie mi w tym okresie z wielką pomocą.

Metropolitalny odpust Wniebowzięcia u Matki Bożej Pokornej Msza św. na dziedzińcu pocysterskiego opactwa. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Tegoroczny, 10. metropolitalny odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium w Rudach, połączony był z jubileuszem 40. rocznicy przyjęcia sakry przez pierwszego biskupa gliwickiego. Centralne uroczystości odbyły się na dziedzińcu pocysterskiego opactwa z udziałem duchowieństwa i wiernych metropolii górnośląskiej.

Jubilat bp senior Jan Wieczorek rudzki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z cudownym obrazem Matki Bożej Pokornej w 1995 roku ustanowił sanktuarium diecezjalnym. Także dzięki jego staraniom przylegające do kościoła pocysterskie opactwo zostało przejęte przez diecezję i odbudowane, mimo że starały się o nie róże firmy zagraniczne. Utworzono w nim Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej.

Wydarzenia te Jubilat, mimo trudności w mówieniu, przypomniał w słowie na zakończenie Mszy św.. Celebrował ją razem z pasterzami metropolii górnośląskiej: metropolitą katowickim abp Wiktorem Skworcem, biskupami Markiem Szkudłą i Grzegorzem Olszowskim z Katowic, bp Pawłem Stobrawą z Opola oraz biskupem gliwickim Janem Kopcem i jego biskupem pomocniczym Andrzejem Iwaneckim.

Metropolitalny odpust Wniebowzięcia u Matki Bożej Pokornej   Bp senior Jan Wieczorek. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Na początku Eucharystii bp Jan Wieczorek przytoczył ważne dla niego myśli, które towarzyszą mu w kapłańskiej i biskupiej posłudze. Są to cytat z proroka Izajasza, słowa św. papieża Pawła VI i myśl Benedykta XVI.

Słowo bp. Jana Wieczorka (fragment):

Cytat z Izajasza wypisał na prymicyjnym obrazku:  „Usłyszałem głos Pana: »Kto zechce pójść do tego ludu?« Odezwałem się: »Oto Ja, mnie poślij!«”.

Św. Paweł VI do kapłanów i biskupów mówił, że Bóg ich powołał z ludzi, Chrystus wezwał do ludzi, a Kościół też posyła ludzi. Natomiast Benedykt XVI zaznaczył, że samo powołanie Boże, samo wezwanie Jezusa Chrystusa i posłanie Kościoła nie objawiają świętości służenia Bogu, ani posługiwania ludowi. Ale czyni to wierność powołaniu Bożemu.

- Wdzięczny jestem Bogu i ludziom za przychodzenie mi w tym okresie z wielką pomocą. A na mój wiek są bardzo piękne słowa Jezusa Chrystusa z Ewangelii św. Jana, gdy żegna się przed Wniebowstąpieniem ze swoimi uczniami:

"Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele (...) Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem (...). »Ja jestem drogą i prawdą, i życiem«" – cytował biskup. Podkreślił przy tym, że Kościół żyje Eucharystią – piękną i największą  modlitwą dziękczynienia kierowaną do Boga.

Metropolitalny odpust Wniebowzięcia u Matki Bożej Pokornej   Msza na dziedzińcu pocysterskiego opactwa. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Drogę życia i zasługi Jubilata przedstawili zebranym biskup gliwicki Jan Kopiec oraz w kazaniu metropolita katowicki Wiktor Skworc.

Bp Jan Wieczorek święcenia biskupie przyjął 16 sierpnia 1981 roku na Górze Świętej Anny. Najpierw pracował w diecezji opolskiej jako biskup pomocniczy, a potem przez prawie 20 lat był pierwszym pasterzem nowej diecezji gliwickiej, ustanowionej 29 lat temu.

Słowo wprowadzenia bp. Jana Kopca:

Kazanie abp. Wiktora Skworca:

Na zakończenie Mszy św. bp Jan Wieczorek wspomniał m.in. swój pierwszy przyjazd do Rud w 1949 roku koleją wąskotorową z klasą gimnazjalną oraz w 1992 roku, gdy na Konferencji Episkopatu Polski dowiedział się, że powstanie nowa diecezja gliwicka. 

Uroczystości odpustowe zwieńczyły Nieszpory w bazylice Wniebowzięcia NMP, którym przewodniczył bp Jan Kopiec, a homilię wygłosił bp Andrzej Iwanecki, który również dzisiaj świętował 35. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich w Katowicach z rąk bp. Damiana Zimonia.

Podziękowanie bp. Jana Kopca:

Słowo końcowe bp. Jana Wieczorka: