Św. Ignacy w 500. rocznicę nawrócenia

Klaudia Cwołek

publikacja 01.08.2021 11:30

W sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi w Gliwicach jezuici razem z wiernymi świętowali uroczystość założyciela Towarzystwa Jezusowego.

Św. Ignacy w 500. rocznicę nawrócenia Msza w uroczystość św. Ignacego w sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi w Gliwicach. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Wieczornej Eucharystii 31 lipca przewodniczył o. Łukasz Dębiński SJ, proboszcz parafii Matki Boskiej Kochawińskiej i kustosz sanktuarium. Kazanie wygłosił prowadzący w tych dniach rekolekcje o. Marek Wójtowicz SJ z Krakowa, doktor teologii, autor książek i artykułów poświęconych duchowości.

- Święci piszą najpiękniejszą historię Kościoła. Fragment tej historii zapisał św. Ignacy Loyola, żyjący w latach 1491-1556. Owoc jego pięknego życia trwa do dzisiaj. Tym owocem jesteśmy my, jezuici, którzy czerpiemy ze skarbca tej duchowości, jaką przekazał Kościołowi św. Ignacy. I tym skarbem chcemy dzielić się także z wami - mówił.

Św. Ignacy w 500. rocznicę nawrócenia   Rekolekcjonista o. Marek Wójtowicz SJ. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Rekolekcjonista przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia św. Ignacego, począwszy od łaski, która go dotknęła, gdy po zranieniu prawej nogi przebywał na rekonwalescencji na zamku w Loyoli. Wtedy na nowo popatrzył na swoje życie, w jednym ręku trzymając Ewangelię, a w drugiej żywoty świętych.

Wskazał także na ważne rysy duchowości św. Ignacego. - To szkoła modlitwy, która wymaga od nas czasu, zatrzymania się przy słowie Bożym po to, aby to słowo medytować, aby kontemplować postać Pana Jezusa, aby coraz bardziej w tym słowie się zakorzenić. Coraz bardziej poznawać Jezusa, ukochać Go po to, aby Go naśladować - tłumaczył.

Ojciec Wójtowicz przedstawił też zaproponowane przez św. Ignacego sposoby modlitwy oraz ideę Ćwiczeń Duchowych, czyli rekolekcji spisanych w niewielkiej książeczce, w której założyciel jezuitów podzielił się swoim doświadczeniem spotkania z Panem Bogiem.

- Żeby dobrze przeżyć rekolekcje św. Ignacego, najlepiej udać się do jakiegoś domu rekolekcyjnego (jest ich wiele w Polsce) czy też uczestniczyć w jakimś skupieniu. Bo tajemnica tej metody polega także na tym, że jesteśmy prowadzeni przez mistrza - kierownika duchowego. Nie jest to doświadczenie w pojedynkę, ale dokonuje się ono we wspólnocie Kościoła i polega przede wszystkim na tym, aby dać się prowadzić słowu Bożemu. Aby niejako zamieszkać razem z Panem Jezusem - wyjaśniał.

Kazanie o. Marka Wójtowicza SJ:

Św. Ignacy w 500. rocznicę nawrócenia   Życzenia dla jezuitów. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Należące do jezuitów sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi w Gliwicach jest świątynią jubileuszową w trwającym Roku Ignacjańskim. Od 20 maja 2021 do 31 lipca 2022 r. można w nim uzyskać odpust zupełny. W lutym 2022 r. odbędzie się tu peregrynacja relikwii i ikony św. Ignacego. Rok jubileuszowy ogłoszony został w 500. rocznicę nawrócenia i 400. rocznicę kanonizacji świętego.

Św. Ignacy w 500. rocznicę nawrócenia   Wejście do sanktuarium. Klaudia Cwołek /Foto Gość