Zielona parafia w Lisowicach

SZ

publikacja 12.07.2021 17:52

Parafia św. Jana Nepomucena dołączyła niedawno do programu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Zielona parafia w Lisowicach Ogród św. Jana Nepomucena w całości nawadniany jest deszczówką. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Program "Zielone parafie" powstał z inicjatywy polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska i jest inspirowany przesłaniem ekologicznej encykliki Laudato si' papieża Franciszka. Od niedawna uczestniczy w nim parafia św. Jana Nepomucena w Lisowicach koło Lublińca.

Udział parafii w programie nie wiąże się z żadnymi spektakularnymi działaniami, lecz wykorzystuje metodę małych kroków do chronienia naszego wspólnego domu. - Co jakiś czas odmawiamy w parafii modlitwę w intencji ochrony środowiska naturalnego, zachęcamy przy różnych okazjach do oszczędzania wody, która jest darem natury, uświadamiamy o szkodliwości zaśmiecania środowiska, palenia plastików i śmieci - wyjaśnia proboszcz, ks. Rafał Wyleżoł.

Zielona parafia w Lisowicach   Ks. Rafał Wyleżoł z koordynatorami programu, Piotrem Abramczykiem i Magdaleną Kadziak, na kładce nawiązującej do mostu Karola nad Wełtawą. Archiwum parafii w Lisowicach

W ideę zielonej parafii wpisuje się ogród św. Jana Nepomucena za kościołem, nawadniany w całości wodą odzyskaną z deszczu. Otwarty przed dwoma laty, zdążył stać się już bujniejszy, bardziej dorodny.

Również w obejściu kościoła i probostwa obficie wykorzystywana jest deszczówka. Woda z dachu garażu zbierana jest do beczki, a ta z pokrycia kościoła służy do zasilania imitacji rzeki Wełtawy, nawiązującej do miejsca męczeńskiej śmierci patrona parafii. Przy gwałtownych opadach nadmiar deszczówki jest odprowadzany i nawadnia mini-lasek z jagodami i grzybami.


Więcej o programie "Zielone parafie" i ogrodzie św. Jana Nepomucena w Lisowicach przeczytasz w numerze "Gościa Gliwickiego" na 18 lipca.