Kleryk z Lisowic - warto go poznać

Klaudia Cwołek

publikacja 22.01.2021 15:25

22 stycznia przypada 80. rocznica śmierci Alfonsa Mańki, oblackiego kleryka, którego proces beatyfikacyjny jest w przygotowaniu. Z tej okazji ogłoszony został Diecezjalny Konkurs Literacki.

Kleryk z Lisowic - warto go poznać Zeszyty Alfonsa Mańki. oblaci.pl

Alfons Mańka urodził się 21 października 1917 roku w Lisowicach, od 1934 roku był związany ze Zgromadzeniem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, najpierw jako uczeń, a potem nowicjusz i kleryk. 4 maja 1940 roku został aresztowany przez gestapo i przebywał w obozach koncentracyjnych w Szczeglinie k. Mogilna, Dachau i Mauthausen-Gusen, gdzie po ciężkich pracach w kamieniołomie zmarł z wycieńczenia 22 stycznia 1941 roku. Miał wtedy zaledwie 23 lata. Jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium, a prochy znajdują się w imiennej urnie na cmentarzu w Steyr w Austrii.

22 stycznia 1938 roku Alfons Mańka w swoim zeszycie zapisał: "Chcę być świętym! Przyszedłem do klasztoru, aby Jezusa naśladować, więc Jego tylko chcę szukać w każdej chwili swego dnia! Jezu, oto ofiara Twej miłości na całopalenie za grzechy świata, spuść więc ogień Twej miłości, który ją strawi!".

Kleryk z Lisowic - warto go poznać   "Dzienniczek duchowy" kleryka Alfonsa Mańki. Klaudia Cwołek /Foto Gość

W 80. rocznicę jego męczeńskiej śmierci parafia św. Jana Nepomucena w Lisowicach oraz Wydawnictwo św. Macieja Apostoła w Lublińcu ogłaszają Diecezjalny Konkurs Literacki pod hasłem "Będę wierny Bogu aż do śmierci". Konkurs przebiegać będzie w dwóch kategoriach - poezji i prozy (opowiadanie lub esej) oraz w dwóch grupach wiekowych: młodzież od kl. VII szkoły podstawowej do lat 18 i dorośli. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbędzie się w sobotę 29 maja o 10.00 w Lokalnym Centrum Społeczno-Kulturalnym w Lisowicach. Więcej informacji: na stronie wydawnictwa i parafii w Lisowicach.

"Dzienniczek duchowy"  śp. kleryka Alfonsa Mańki OMI opublikowało Wydawnictwo św. Macieja Apostoła w Lublińcu. W wersji online dostępny jest na stronie internetowej parafii w Lisowicach TUTAJ.  

Zobacz także:

Relacja z sympozjum poświęconego Alfonsie Mańce OMI pt."Będę Bogu wierny aż do śmierci" na stronie internetowej oblatów.