Propozycje Muzeum Górnośląskiego w lockdownie

sz /inf. prasowa

publikacja 11.01.2021 23:25

Warsztaty dla dzieci, wykłady dla dorosłych, oprowadzania kuratorskie po wystawach i tematyczne filmy - to oferta online bytomskiej placówki.

Propozycje Muzeum Górnośląskiego w lockdownie Zameczek Muzeum Górnośląskiego w zimowej scenerii. Witalis Szołtys

Lockdown instytucji kultury sprawia, że aktywność Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przeniosła się do sieci, gdzie zostało zrealizowanych kilka edukacyjnych cykli.

Na czas zamknięcia budynków dla zwiedzających, muzealnicy przygotowali ofertę online - warsztaty dla dzieci, wykłady dla dorosłych, oprowadzania kuratorskie po wystawach, filmy z dziedziny sztuki, konserwacji obrazów, przyrody, etnografii, historii i archeologii.

Cykl "Muzeum pod lupą" oferuje 7 krótkich filmów, które są wideoprzewodnikami po stałych wystawach. Prezentują nie tylko "srebra rodowe" muzeum, ale także pozwalają zajrzeć za kulisy pracowni konserwatorskiej. W ten sposób widz pozna godowe zwyczaje mieszkańców pól i łąk, nauczy się patrzeć na portrety i odczytywać z nich istotne informacje, zobaczy, jak zmieniły się malarskie krajobrazy przez ostatnich 200 lat oraz uda się w sentymentalną wizytę do tradycyjnego śląskiego domu.

Z kolei "Pogotowie kulturalne" powstało z myślą o chorych onkologicznie i neurologicznie, dla których przygotowano kilkanaście filmów. Przeglądając poszczególne nagrania można dowiedzieć się m.in. jaką rolę odgrywa światło w pejzażu, który z polskich malarzy przyjaźnił się z Gauguin'em, jak konserwuje się obrazy oraz jakie tajemnice skrywa fauna i flora śląskich łąk, lasów i mokradeł.

Ofertę online uzupełnia "Krótka historia kina" w formie animowanych wykładów o pionierach kinematografii, rodzącym się przemyśle filmowym, artystach odkrywających możliwości ruchomego obrazu, jego gatunkach i kinie autorskim, systemie gwiazd i wielu innych zagadnieniach związanych z szeroko pojętym zjawiskiem, ukrytym pod nazwą "kino".

Wszystkie cykle są dostępne na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.