Region. Uwaga! Oszuści podają się za pracowników sanepidu!

Joanna Wyleżoł/ Radio eM

publikacja 04.11.2020 10:12

Pomysłowość przestępców nie zna granic - ciągle ostrzegają policjanci. Teraz, gdy siedzimy w domach i stosujemy izolację przed koronawirusem, a urzędy czy spółdzielnie są zamknięte, oszuści nadal grasują. Zamiast pod hydraulików czy administrację, podszywają się pod sanepid. Wszystko po to, by wyłudzić od nas pieniądze.

Region. Uwaga! Oszuści podają się za pracowników sanepidu! Zdjęcie ilustracyjne foto/pixabay.com/pl/

Żywiecka policja ostrzega: pandemia nie odstrasza przestępców. W Żywcu dwie kobiety podszywające się pod sanepid weszły do mieszkania seniora i pod pretekstem sprawdzenia przestrzegania obostrzeń sanitarnych chciały skontrolować jego mieszkanie. Oszustek nie udało się złapać, ale sprawa nabrała rozgłosu - mówi Mirosława Piątek, rzecznik żywieckiej policji:

Szczegółowe okoliczność zdarzenia ustalą teraz żywieccy policjanci. Po raz kolejny stróże prawa apelują o ostrożność i zgłaszanie takich sytuacji, nawet jeśli nikomu nic się nie stanie, czy nic nie zginie z mieszkania. To ważne by oszuści zostali złapani i nie okradli innych.

Oszuści podszywając się pod sanepid nie tylko nachodzą nas w domach, ale także wysyłają na telefony komórkowe SMS-y z informacją o pozytywnym wyniku na COVID-19 i nakazem telefonicznego kontaktu z sanepidem pod wskazany numer. A to bardzo niebezpieczne - mówi Adam Strzebińczyk z wydziału prewencji śląskiej policji:

Niestety, zwykle minuta połączenia na wskazany przez oszustów nr kosztuje ok 35 zł. Ale uwaga, są wyjątki! Parę dni temu poinformował o nich Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jeśli dzwoni do nas numer 22 104 37 05, to należy odebrać! Powyższy numer należy do Głównego Inspektora Sanitarnego, który uruchomił automatyczne powiadomienie o nałożeniu kwarantanny.