Żywy Różaniec u Matki Pokornej

Klaudia Cwołek

publikacja 10.10.2020 22:28

- Jesteśmy rodziną, która może nie zna się z imienia i nazwiska, ale to, co nas łączy, to miłość do Matki Bożej i do modlitwy Jezusowej, jaką jest modlitwa różańcowa - mówił do pielgrzymów ks. dr Maciej Będziński, sekretarz krajowy PDRW.

Żywy Różaniec u Matki Pokornej Rozpoczęcie Eucharystii w bazylice w Rudach. Klaudia Cwołek /Foto Gość

W sanktuarium Matki Bożej Pokornej jak co roku o tej porze odbyła się pielgrzymka członków Żywego Różańca z diecezji gliwickiej.

Eucharystii przewodniczył ks. dr Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Żywy Różaniec u Matki Pokornej   Ks. dr Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, i ks. Krzysztof Plewnia, diecezjalny asystent Róż Różańcowych podczas Mszy św. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Ks. Będziński, znawca postaci sługi Bożej Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca, przybliżył istotę dzieła, które zapoczątkowała, a które trwa i przynosi wiele owoców duchowych i materialnych. 

- Paulina Jaricot nie była tylko aktywistką. Wszystko, co działała, czego poszukiwała, co rozpalała w Kościele było wynikiem głębokiej medytacji – podkreślił. 

W kazaniu mówił także o roli Matki Bożej i różnych wymiarach macierzyństwa, których doświadczamy.

Kazanie ks. dr. Macieja Będzińskiego

Konferencję o Różańcu wygłosił o. dr Klemens Waśkowski, franciszkanin z Zabrza.

Żywy Różaniec u Matki Pokornej   Ojciec dr Klemens Waśkowski OFM podczas konferencji. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Pielgrzymkę rozpoczęła modlitwa różańcowa, a zakończyło nabożeństwo przed obrazem Matki Bożej Pokornej, której przewodniczył ks. Krzysztof Plewnia, moderator Żywego Różańca w diecezji gliwickiej.

Żywy Różaniec to ruch modlitewny, który Paulina Jaricot założyła we Francji w XIX wieku. Jej zamiarem było wsparcie duchowe misji, którym pomagała też na inne sposoby. Obecnie jest to ruch międzynarodowy, szacuje się, że w Polsce należy do niego około 2 mln osób, a w diecezji gliwickiej około 20 tys. Uczestnictwo w Żywym Różańcu polega na przynależności do grupy zwanej różą. Każda osoba z róży przez miesiąc rozważa przynajmniej jedną z tajemnic różańcowych (jedną dziesiątkę Różańca) w podanej papieskiej intencji Apostolstwa Modlitwy.

Pismem formacyjnym wspólnoty jest miesięcznik „Różaniec”, wydawany przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek.

Żywy Różaniec u Matki Pokornej   Portret założycielki Żywego Różańca. Klaudia Cwołek /Foto Gość