Bp Kopiec: By dzięki nam mogło dokonać się wiele dobra

Anna Szadkowka

publikacja 04.10.2020 09:36

Przedstawiciele różnych form życia konsekrowanego diecezji gliwickiej spotkali się w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Bp Kopiec: By dzięki nam mogło dokonać się wiele dobra Pielgrzymka osób konsekrowanych diecezji gliwickiej. Anna Szadkowska

Uczestnicy dorocznej pielgrzymki przybyli w pierwszą sobotę miesiąca, 3 października, do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach. W mniejszej liczbie niż zazwyczaj wskutek ograniczeń wynikających z pandemii, dotykających zwłaszcza zgromadzenia zakonne posługujące chorym i w domach opieki.

Eucharystii przewodniczył bp Jan Kopiec. W homilii nawiązał do czytań liturgicznych. Przywołując postać Hioba, zwrócił uwagę na jego postawę wytrwałej wierności i współpracy z Bogiem pomimo straszliwych kolei losu.

Następnie, odnosząc się do słów Jezusa skierowanych do uczniów: "Nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie" (Łk 10,20), podkreślił: - Chrystusowi służymy nie po to, by było nam łatwo i przyjemnie, lecz po to, aby On, który był obrazem Boga niewidzialnego, stawał się obecny w świecie dzięki naszej wiernej współpracy z Nim, dla dobra całej ludzkiej wspólnoty. W kontekście konsekracji znaczy to: Pan spojrzał na mnie, by wiele dobra mogło się dokonać w świecie dzięki mnie.

Biskup gliwicki wskazał również, że dzisiejsze kłopoty i problemy Kościoła często mają źródło w zatrzymaniu się na samych sobie. Podkreślił, że jedynym sposobem, by przekroczyć bariery, które sami sobie stawiamy, jest większe zaufanie Bogu. W tym kontekście nawiązał do miejsca spotkania - sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, do której przybywamy w chwilach nieszczęść lub osobistych kłopotów.

Zachęcił, by nigdy nie tracić z oczu właściwego horyzontu sytuacji trudnych i bolesnych, dotykających nas w życiu osobiście. - Trzeba pamiętać, że to jest po to, by się właśnie zdarzyły te wielkie sprawy, które całemu Kościołowi służyć będą. Nie tylko mnie, ale całemu Kościołowi - zaznaczył.

Kończąc, ponownie wskazał postać Hioba, który pomimo wszystkich cierpień służył Panu, nie buntował się: "Dał Pan i zabrał Pan. Niech będzie imię Pańskie błogosławione!" (Hi 1,20). Zachęcił wszystkich konsekrowanych do naśladowania takiej postawy oraz do większego zaufania Bogu i otwarcia się na Jego plany.

Po Mszy św. o. Mariusz Chyrowski CSsR wygłosił konferencję na temat Eucharystii.