Tutaj dbają, żeby zwyciężały sprawy nieba

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 05.09.2020 21:26

Uroczystość z okazji 20. rocznicy poświęcenia sanktuarium szensztackiego w Zabrzu Rokitnicy.

Tutaj dbają, żeby zwyciężały sprawy nieba Spotkanie rocznicowe w sanktuarium szensztackim w Zabrzu. Mira Fiutak /Foto Gość

Maryja w tym miejscu czczona jest jako Matka Jedności. Dzisiejsze spotkanie zgromadziło osoby z różnych wspólnot.

Przyjechali też goście z w niemieckiego Schönstatt, który jest kolebką Ruchu Szensztackiego.

- Witam was wszystkich, którzy przybyliście tu w tych trudnych czasach. Chcemy dziś wspólnie błagać, by w tak bardzo pogmatwanym i poranionym świecie sprawy nieba zawsze zwyciężały w życiu ludzkim, pokonując słabości świata - powiedziała Anita Dürschlag, przełożona Instytutu Świeckiego Pań Szensztatu, który opiekuje się tutejszym sanktuarium.

Tutaj dbają, żeby zwyciężały sprawy nieba   Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik z okazji rocznicy złożyła życzenia na ręce Anity Dürschlag, przełożonej świeckiego instytutu szensztackiego. Mira Fiutak /Foto Gość

Mszy św. przy ołtarzu polowym przewodniczył o. Arkadiusz Sosna, przełożony Instytutu Ojców Szensztackich. Na rocznicowe spotkanie przyjechał też o. José Melo z Portugalii, obecnie odpowiedzialny za ten ruch.

Ze względów zdrowotnych w uroczystości nie uczestniczył bp Jan Wieczorek, który towarzyszy wszystkim ważnym wydarzeniom w sanktuarium. Jednak o tej samej porze, w jedności z modlącymi się w Rokitnicy, odprawił w tej intencji Mszę św. w swojej kaplicy.

Na spotkanie do Zabrza przyjechała przełożona generalna Gertrud Pollak i asystentka polskiej delegatury Jutta Klein oraz członkinie instytutu z Niemiec, Czech i Polski.

- 20 lat sanktuarium to też 20 lat historii pań szensztatu, które to miejsce sobie obrały i ofiarowały dla niego swoje życie. 20 lat bycia w tej „szkole” to ciągłe oddawanie się Maryi i za Jej wzorem przybliżanie do Chrystusa - powiedział w kazaniu o. Sosna.

O historii sanktuarium na str. 2

Zacytował też fragment „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II, który poświęcił kamień węgielny pod budowę tego sanktuarium, kończący się słowami: „być widzialnym znakiem odwiecznej Miłości”. - Jestem widzialnym znakiem odwiecznej Miłości. O ile mniej byłoby tragedii w życiu człowieka i w losach świata, gdybyśmy tą myślą byli przesiąknięci. Nie spoglądalibyśmy dzisiaj z drżeniem serca w kierunku Białorusi czy innych miejsc na świecie - podkreślił.

Tutaj dbają, żeby zwyciężały sprawy nieba   Na uroczystość do Zabrza przyjechała przełożona generalna Gertrud Pollak. Mira Fiutak /Foto Gość

Przypomniał historię sanktuarium i osoby, które je tworzyły. Szczególnie poprzednie dwie wieloletnie przełożone instytutu - Łucję Pnioczyńską, która zmarła kilka miesięcy temu, oraz Alicję Kobyłkę, która pełniła tę funkcje do ubiegłego roku:

- Doświadczenie 20-lecia tego miejsca to też doświadczenie zdrowej religijności, która przybliża do Boga i łączy nas miedzy sobą - zauważył. A nawiązując do tytułu Matki i Królowej Jedności, dodał: - Z perspektywy tych 20 lat możemy powiedzieć, że tak właśnie tutaj jest: jedność jako dar, jedność jako zadanie i jedność jako doświadczenie bycia w tym miejscu. Stąd sacrum wylewa się na ulice miasta. Niech to sanktuarium będzie dalej doświadczaniem wielkiej jedności, rodziny i wspólnoty - podkreślił.

Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej zostało poświęcone 9 września 2000 roku, jako dar Ruchu Szensztackiego na dwutysiąclecie chrześcijaństwa. Znajduje się przy ul. Andersa 67. W 2010 roku odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, który znajduje się w ołtarzu tutejszej kaplicy.