Wyróżnienia św. Kamila 2020 wręczone

sz /www.um.zabrze.pl

publikacja 12.07.2020 02:16

W tym roku otrzymali je prof. Mariusz Gąsior, Muzeum Górnictwa Węglowego, firma transportu sanitarnego ESKULAP oraz - pośmiertnie - śp. Wiesław Świderski.

Wyróżnienia św. Kamila 2020 wręczone Laureaci Wyróżnień św. Kamila 2020. Jarosław Kopciuch /www.um.zabrze.pl

W sobotę po raz kolejny odbyła się uroczystość przyznania Wyróżnień im. św. Kamila. Statuetki tegorocznym laureatom wręczyli Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, oraz Łucja Chrzęstek-Bar, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze. A otrzymali je:

  • prof. dr hab. n. med. Mariusz Gąsior - za pełną poświęcenia i empatii służbę na rzecz chorych, którą pełni od ponad 30 lat w Śląskim Centrum Chorób Serca oraz pełną zaangażowania i sukcesów działalność naukową;
  • śp. Wiesław Świderski - pośmiertnie - za 25 lat niestrudzonej i twórczej pracy w Filharmonii Zabrzańskiej, nieodpłatne i całkowicie bezinteresowne opracowanie utworów na potrzeby szkół muzycznych oraz promocję zabrzańskiego środowiska muzycznego na poziomie regionalnym i ogólnokrajowym;
  • firma transportu sanitarnego ESKULAP - za wieloletnią, aktywną i efektywną służbę na rzecz zabrzan, wsparcie działań charytatywnych, w tym Polskiego Czerwonego Krzyża, oraz nieodpłatnie prowadzone działania i akcje ratownicze;
  • Muzeum Górnictwa Węglowego - za wielki wkład w pielęgnowanie śląskiego, duchowego i materialnego dziedzictwa kulturowego.

Profesor Mariusz Gąsior jest kierownikiem III Katedry i Kliniki Kardiologii ŚUM w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie pracuje od 1985 r. Niemal od początku swojej kariery zawodowej koncentruje się na najcięższych przypadkach pacjentów z niewydolnością serca. Jest też jednym z fundatorów fundacji ŚCCS i od lat wspiera organizowane przez nią akcje prozdrowotne.

Zmarły 3 kwietnia 2020 r. śp. Wiesław Świderski był wiolonczelistą i pracownikiem Filharmonii Zabrzańskiej, aranżerem i kompozytorem. Był twórcą i kierownikiem katowickiego młodzieżowego zespołu Przemienienie, szczególnie znanego wśród chrześcijan w latach 80. i 90. XX wieku. Dał ponad 1300 koncertów. Występował w całej Europie, w tym kilkakrotnie dla Jana Pawła II. Był też współorganizatorem w Katowicach jednego z pierwszych Tygodni Kultury Chrześcijańskiej.

ESKULAP rozpoczął działalność w 1990 r. jako pierwsza prywatna firma transportu sanitarnego i drugie prywatne pogotowie ratunkowe w Polsce. W latach 1996-1998 działał jako pogotowie górnicze dla kilku śląskich kopalń. Firma nieodpłatnie angażowała się w pomoc m.in. podczas powodzi stulecia w 1997 r., po zawaleniu się hali MTK w 2006 r. czy po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami w 2012 r. Od początku swojego istnienia jest też związana z obsługą medyczną meczy Górnika Zabrze i różnych imprez odbywających się na terenie Zabrza.

Muzeum Górnictwa Węglowego jest obecnie największą i najważniejszą instytucją turystyczno-kulturalną w Zabrzu. Zajmuje się pielęgnowaniem tradycji górniczych oraz rewitalizacją obiektów poprzemysłowych w mieście i regionie, na czele z zabytkową kopalnią "Guido" i Sztolnią Królowa Luiza. Posiada bogatą ofertę turystyczną i muzealną, zorientowaną przede wszystkim na odkrywanie górniczego dziedzictwa regionu. Udostępnia zwiedzającym m.in. trasy najgłębszej otwartej dla ruchu turystycznego kopalni węgla kamiennego na świecie.

Święty Kamil jest patronem Zabrza od 1996 roku. Wyróżnienie im. św. Kamila ustanowione zostało uchwałą Rady Miejskiej w Zabrzu z 21 maja 2001 r., aby uhonorować tych, którzy swoją wieloletnią działalnością społeczną zyskali wdzięczność i szacunek mieszkańców Zabrza. Do tej pory nadano 57 wyróżnień osobom, instytucjom, firmom, organizacjom i stowarzyszeniom społecznym, które poprzez różnorodne działania wniosły szczególny wkład w życie miasta lub za sprawą swoich osiągnięć przyczyniły się do wzrostu jego znaczenia w kraju i na świecie.