Jest nowy zarząd diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

SZ

publikacja 28.06.2020 03:53

Nowy zarząd został wybrany na dwa lata. Przed młodymi stoją ważne zadania, m.in. przygotowania do 30-lecia KSM w diecezji gliwickiej, ale są też inne plany.

Jest nowy zarząd diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Nowy zarząd diecezjalnego KSM z bp. Andrzejem Iwaneckim - od lewej: sekretarz komisji rewizyjnej Małgorzata Dziubek, zastępca sekretarza zarządu Agata Kamińska, z-ca przewodniczącego komisji rewizyjnej Liwia Burat, członek zarządu Wiktoria Pojman, sekretarz Karina Brylok, prezes Zuzanna Dziubek, członek zarządu Oliwer Popanda, zastępca prezesa Szymon Kowalski oraz - nieobecni na zdjęciu - przew. komisji rewizyjnej Jan Turkiewicz, skarbnik Agata Dobrzyniecka i delegat na Krajową Radę KSM Marek Gałeczka. Archiwum KSM Diecezji Gliwickiej

Po okresie izolacji spowodowanej pandemią członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Gliwickiej spotkali się w sobotę na diecezjalnym zjeździe w parafii św. Antoniego w Gliwicach-Wójtowej Wsi.

Na spotkaniu przeprowadzono wybory nowego zarządu, była to też okazja do podsumowań i omówienia planów na kolejny rok. Wieczornej Eucharystii dla członków stowarzyszenia przewodniczył biskup Andrzej Iwanecki.

Skład Zarządu KSM Diecezji Gliwickiej XV kadencji:

  • prezes zarządu - Zuzanna Dziubek,
  • zastępca prezesa zarządu - Szymon Kowalski,
  • delegat na Krajową Radę KSM - Marek Gałeczka,
  • sekretarz zarządu - Karina Brylok,
  • zastępca Sekretarza Zarządu - Agata Kamińska,
  • skarbnik zarządu - Agata Dobrzyniecka,
  • członek zarządu - Wiktoria Pojman,
  • członek zarządu - Oliwer Popanda.

W ostatnich miesiącach członkowie stowarzyszenia utrzymywali kontakt głównie na spotkaniach online, jednak powoli przestawiają się już na normalne tryby funkcjonowania.

- Planujemy zrobić w sierpniu rekolekcje, które nie odbyły się w marcu. Podejmujemy próby, żeby teraz udało się je zorganizować, i szukamy miejsca, które mogłoby nam zapewnić odpowiednie środki bezpieczeństwa. Natomiast wakacyjna pielgrzymka Szlakiem Orlich Gniazd na Jasną Górę nie odbędzie się - wyjaśnia ks. Przemysław Zając, diecezjalny asystent KSM.

Wśród planów na najbliższy rok są też między innymi - okrojone z racji pandemii - obchody 30. rocznicy reaktywacji KSM w Polsce, która przypada w październiku.

- Wśród naszych stałych, diecezjalnych wydarzeń są październikowa pielgrzymka do sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, niepodległościowy turniej sportowy w listopadzie oraz uroczystość Chrystusa Króla połączona z przyjęciem nowych członków, a w marcu przyszłego roku wielkopostne rekolekcje, które poprowadzi asystent generalny KSM ks. dr Andrzej Lubowicki, zaś w kolejne wakacje - pielgrzymka na Jasną Górę Szlakiem Orlich Gniazd - wylicza ks. Zając.

- Oprócz tego przygotowujemy się do przejęcia organizacji corocznych Zabrzańskich Szosowych Wyścigów Rowerowych Niezrzeszonych. A przed nowym zarządem - wybranym na dwa lata - stoi poważne wyzwanie, jakim jest organizacja obchodów 30-lecia KSM w diecezji gliwickiej. Z tego powodu rok liturgiczny 2022/2023 chcemy przeżyć bardzo duchowo i świętować naszą rocznicę - dodaje.

A od nowego roku szkolnego rozpocznie się realizacja programu stworzonego przez ogólnopolski KSM, czyli projekt "Młodzi 4.0 - Inkubator Organizacji Młodzieżowych", w tworzeniu którego brał udział także nasz oddział diecezjalny. W programie chodzi przede wszystkim o rozwijanie wiedzy i umiejętności członków stowarzyszenia.

Oddziały Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działają w parafiach: Świętego Krzyża w Bytomiu-Miechowicach, św. Antoniego w Gliwicach-Wójtowej Wsi, św. Józefa w Kaletach-Jędrysku, Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, Chrystusa Króla w Świerklańcu, św. Jadwigi w Zabrzu i św. Józefa w Zabrzu. Obecnie do stowarzyszenia w naszej diecezji należy ok. 110 osób.


W numerze "Gościa Gliwickiego" na 5 lipca przeczytasz wywiad z ks. Przemysławem Zającem, diecezjalnym asystentem KSM, w którym opowiada m.in. o formacji we wspólnocie oraz o tym, że druhem czy druhną jest się nie tylko na spotkaniach, ale przez całą dobę, siedem dni w tygodniu - również w późniejszym, dorosłym życiu.