Gliwice. 5. rocznica ustanowienia diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy

SZ

publikacja 27.06.2020 13:21

Z okazji rocznicy Mszy św. w parafii ojców redemptorystów przewodniczył bp Jan Kopiec.

Gliwice. 5. rocznica ustanowienia diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy Eucharystia w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach. sz /TV Imperium

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach - należący do parafii ojców redemptorystów - 5 lat temu, dokładnie 27 czerwca 2015 r., został ustanowiony diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, jako trzecie - obok Lubecka i Rud - diecezjalne sanktuarium maryjne.

W przypadający w sobotę dzień MB Nieustającej Pomocy bp Kopiec przewodniczył Mszy św. w gliwickim sanktuarium. - Dzisiejszy świat - zadufany w sobie, pogrążony w różnego rodzaju kłopotach i skandalach - potrzebuje jasnego określenia i oparcia się o coś mocnego, silnego jak skała. Tą skałą, tą prawdą jest Maryja - podkreślił w biskup.

- Od 5 lat to sanktuarium jest nie tylko naszym bogactwem i naszą radością, ale jest przede wszystkim oparciem się o silną wiarę, że nie jesteśmy sami - dodał. - Gdyby dzisiejszy świat miał więcej pokory i ufności we wstawiennictwo Maryi Nieustającej Pomocy, byłby ten świat inny, bardziej godny człowieka, który jest stworzeniem na obraz i podobieństwo Boga - mówił bp Kopiec.

Bp Jan Kopiec - homilia.

Kult Matki Bożej Nieustającej pomocy rozpoczął się w tym miejscu, gdy do świątyni przy klasztorze ojców redemptorystów w 1923 r. została wprowadzona łaskami słynąca kopia ikony MB Nieustającej Pomocy, umieszczona w bocznym ołtarzu.

Właśnie przed tym obrazem 23 stycznia 1951 r. po raz pierwszy w Polsce została publicznie odprawiona nieustanna nowenna, którą obecnie odmawia się co środę w licznych kościołach w całej Polsce. Zaś rok przed ustanowieniem sanktuarium kard. Stanisław Dziwisz koronował ikonę koronami, które wcześniej pobłogosławił w Rzymie papież Franciszek.

Eucharystia zakończyła się modlitwą ułożoną 6 lat temu, z okazji koronacji ikony Maryi koronami papieskimi.