Mamy sześciu nowych diakonów

SZ

publikacja 13.06.2020 15:20

Biskup Jan Kopiec udzielił święceń diakonatu sześciu pochodzącym z diecezji gliwickiej alumnom Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.

Mamy sześciu nowych diakonów Modlitwa litanią do Wszystkich Świętych podczas obrzędu święceń. Andrzej Złoczowski

Pierwotnie święcenia diakonatu miały odbyć się w maju, jednak z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, uroczystość została przesunięta na czerwiec. Eucharystię w gliwickiej katedrze koncelebrowali m.in. przełożeni i moderatorzy seminarium oraz proboszczowie parafii, z których pochodzą nowi diakoni.

We wprowadzeniu do Mszy Świętej bp Jan Kopiec podkreślił, że pierwszy stopień święceń to święto całego Kościoła, a dawcą tej łaski jest sam Jezus Chrystus:

Bp Jan Kopiec - wprowadzenie.

Aby dotrzeć do momentu święceń, diakoni - wraz z kolegami z diecezji opolskiej - przez pięć lat uczyli się w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu. Są to:

  • Michał Dielehner z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku,
  • Michał Jendrzok z parafii MB Matki Kościoła w Lisowie,
  • Krystian Kitowski z parafii Narodzenia NMP w Gliwicach-Bojkowie,
  • Adrian Kurzal z parafii Chrystusa Króla w Bytomiu-Stolarzowicach,
  • Emanuel Polok z parafii Miłosierdzia Bożego w Gliwicach,
  • Dominik Swoboda z parafii św. Katarzyny w Pawonkowie.

- Kościół żyje współpracą człowieka z samym Bogiem. Bóg jest otwarty dla człowieka, stwarza mu bardzo wiele możliwości upiększania i ulepszania tego świata, ale nie chce tego czynić sam, bowiem człowiek by nie dostrzegł wielkości tych darów. Zaprasza więc człowieka, by razem z Nim zmieniał oblicze tej ziemi - mówił w homilii bp Kopiec.

Biskup przestrzegał wówczas jeszcze kandydatów, by nie zwracali uwagi na "blichtr i ciekawe elementy, które powodują, że w społeczeństwie zajmujemy ważne miejsce". - Dzisiejsze czasy pokazują, że to nie wystarczy, że to za mało. Trzeba nam przede wszystkim usiąść na mocnej skale wiary, bo tylko z tego płynie cała nasza siła i wiarygodność - przekonywał.

- Nie ma innego sposobu świadczenia dzisiaj o Chrystusie, jak tylko uczciwe, bardzo autentyczne zjednoczenie się z naszym Panem i Zbawicielem - dodał.

Bp Jan Kopiec - homilia.

Podczas obrzędu święceń kandydaci zobowiązują się m.in. do pełnienia posługi głoszenia Ewangelii słowem i czynem, zachowania celibatu oraz wiernego sprawowania Liturgii Godzin. Następnie, wkładając swoje dłonie w dłonie biskupa, przyrzekają mu i jego następcom cześć i posłuszeństwo. Najważniejszym obrzędem ceremonii jest włożenie przez biskupa rąk na każdego z kandydatów oraz modlitwa święceń.

Nowo wyświęceni diakoni założyli stułę (noszoną przez lewe ramię i spiętą na końcach) oraz dalmatykę, a także otrzymali księgę Ewangelii. W dalszej części liturgii przygotowywali już ołtarz, asystowali biskupowi i rozdzielali Komunię.

Na zakończenie Mszy diakoni dziękowali biskupowi, kadrze seminarium i swoim rodzicom, wdzięczność wyraził też bp Jan Kopiec:

Podziękowania.

Przed diakonami ostatni rok przygotowań do przyjęcia święceń prezbiteratu. W tym czasie skupią się na pracy magisterskiej i odbędą praktyki pastoralne w parafiach.

Mamy sześciu nowych diakonów   Nowo wyświęceni diakoni z biskupem Janem Kopcem i proboszczami swoich rodzinnych parafii. Andrzej Złoczowski