Rudy. Miejsce, w którym się rozpoznajemy

Klaudia Cwołek

publikacja 07.06.2020 16:42

W sanktuarium Matki Boskiej Pokornej Eucharystii z okazji odpustu bazylikowego przewodniczył bp Jan Kopiec.

Rudy. Miejsce, w którym się rozpoznajemy Poczty sztandarowe górników. Klaudia Cwołek /Foto Gość

W dzisiejszym dniu świętowano trzy ważne wydarzenia: 20. rocznicę koronacji obrazu Matki Boskiej Pokornej (4 czerwca 2000), 25. rocznicę ustanowienia pocysterskiego kościoła rudzkiego diecezjalnym sanktuarium Maryjnym (28 maja 1995) i 11. rocznicę podniesienia kościoła do godności bazyliki mniejszej (14 czerwca 2009).

- Młoda diecezja gliwicka potrzebuje jakiegoś miejsca oparcia, miejsca, w którym się rozpoznajemy i potrafimy odnieść się do tego, co nazywamy ogólnie tożsamością naszej wiary, ale też tożsamością naszego dziedzictwa - skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy - mówił o roli sanktuarium bp Jan Kopiec.

Rudy. Miejsce, w którym się rozpoznajemy   Bp Jan Kopiec podczas kazania. Klaudia Cwołek /Foto Gość

W kazaniu biskup gliwicki poruszył kilka tematów, mówił m.in. znaczenia miejsc świętych w życiu ludzi wierzących, pielgrzymowania, przestrzegania Bożego prawa, przełamywania żalów i pretensji.

- Życzyłbym sobie, byśmy jako diecezja gliwicka mogli się po tym rozpoznawać, że jesteśmy ludźmi, którzy doznają olśnienia w świętym sanktuarium. Byśmy mogli powiedzieć: Panie, za to Ci dziękujemy, że dokładniej widzimy drogę, która nas prowadzi do Ciebie - zaznaczył.

Kazanie bp. Jana Kopca

Podczas liturgii parafialna schola męska wykonała pieśni nawiązujące stylem i treścią do pocysterskiej świątyni.

Dzisiejsza uroczystość to tzw. odpust bazylikowy. Drugi, centralny odpust metropolitalny, odbywa się w Rudach w uroczystość Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia.

Rudy. Miejsce, w którym się rozpoznajemy   Modlitwa wiernych przed obrazem Matki Boskiej Pokornej. Klaudia Cwołek /Foto Gość