Eucharystia bez limitu wiernych, dyspensa tylko dla wybranych grup

mf /Kuria Diecezjalna

publikacja 30.05.2020 21:36

Biskup gliwicki wydał dekret z nowymi wytycznymi dotyczącymi sprawowania liturgii.

Eucharystia bez limitu wiernych, dyspensa tylko dla wybranych grup Herb biskupa Jana Kopca: "Crux Christi - spes nostra" - "Krzyż Chrystusa - naszą nadzieją". Klaudia Cwołek /Foto Gość

W wydanym dzisiaj, 30 maja, zarządzeniu bp Jan Kopiec odwołuje ogólną dyspensę od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej i świątecznej Mszy św. Jednocześnie nadal udziela dyspensy osobom starszym, z objawami infekcji i tym, które czują obawę przed zarażeniem. Nowe zasady obowiązują od 7 czerwca. Treść zarządzenia TUTAJ.

W związku z nowymi rozporządzeniami władz państwowych biskup gliwicki wydał również dekret z wytycznymi dotyczącymi liturgii, który obowiązuje od dzisiaj.

Zniesione zostały ograniczenia w liczbie osób przebywających w kościołach i kaplicach. Przy zachowaniu środków ostrożności, czyli zakrywaniu ust i nosa, regularnym dezynfekowaniu pomieszczeń.

Można organizować procesję Bożego Ciała z limitem uczestników do 150 osób. „Tylko wokół kościoła z czterema błogosławieństwami bez konieczności budowania osobnych ołtarzy. Zalecam adorację Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy św. oraz w ramach popołudniowego nabożeństwa, zaś w oktawie w związku z wieczorną Mszą św., odprawić stosowne nabożeństwo Eucharystyczne” - pisze w dekrecie biskup gliwicki.

Przywrócona została posługa nadzwyczajnych szafarzy, nadal jednak nie mogą zanosić Komunii św. chorym do domów.

Na liturgię wracają młodsi ministranci i Dzieci Maryi, jeśli zgadzają się na to rodzice.

Spowiedź powinna odbywać się przede wszystkim w konfesjonałach otwartych. Przywrócona została normalna forma sprawowania liturgii pogrzebowej.

Można już organizować spotkania formacyjne dla grup parafialnych (w przypadku dzieci i młodzieży należy wziąć pod uwagę zdanie rodziców). Biskup gliwicki zaznacza, że decyzje te należy podejmować „według roztropnej oceny, po konsultacji z osobami odpowiedzialnymi za formację, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności”.

Pełny tekst dekretu na następnej stronie

Dekret Biskupa Gliwickiego z 30 maja 2020 r.

Mając na uwadze nowe rozporządzenie wydane przez władze państwowe z dnia 29 maja br, biskup gliwicki wydał także nowe wytyczne dotyczące sposobu postępowania w sprawowaniu liturgii.

W związku z nowymi wytycznymi władz państwowych dotyczącymi sytuacji epidemicznej w naszym kraju, na terenie Diecezji Gliwickiej, aż do odwołania, należy przestrzegać następujących zasad:

1. Zniesione zostają limity osób we wszystkich kościołach i kaplicach publicznych podczas zgromadzeń liturgicznych, nabożeństw, nawiedzenia i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz modlitwy prywatnej. Zachowany zostaje w mocy obowiązek zachowania wszelkich środków ostrożności takich jak zakrywanie ust i nosa oraz regularne dezynfekowanie pomieszczeń. Z zachowania obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnieni są celebransi podczas sprawowania swojej funkcji oraz osoby wykonujące posługę lektora, kantora, psałterzysty i organisty w trakcie wykonywania swojej funkcji.

2. Mając na uwadze aktualnie obowiązujące przepisy państwowe, możliwe będzie zorganizowanie procesji Bożego Ciała, ale tylko wokół kościoła z czterema błogosławieństwami bez konieczności budowania osobnych ołtarzy. Należy przy tym zachować wskazane normy państwowe, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć nie więcej niż 150 osób, a także odpowiednie zalecenia sanitarne (zasłanianie ust i nosa lub odstęp 2 metrów). Zalecam natomiast adorację najświętszego Sakramentu po każdej Mszy świętej oraz ramach popołudniowego nabożeństwa, zaś w oktawie w związku z wieczorną Mszą świętą, odprawić stosowne nabożeństwo Eucharystyczne. Podczas tych nabożeństw zaleca się wykorzystanie tekstów i obrzędy przeznaczonych na procesję Bożego Ciała (odczytanie jednej lub wszystkich Ewangelii oraz odmówienie przypisanych do wybranego lub wszystkich ołtarzy modlitw błagalnych).

3. Częściowo przywraca się do swojej posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, którzy w czasie Mszy świętej mogą pomagać kapłanom i diakonom w udzielaniu Komunii świętej z zachowaniem właściwych przepisów liturgicznych. Nadal pozostaje w mocy zakaz zanoszenia przez nich Komunii świętej chorym; ta posługa pozostaje, zgodnie z wcześniejszym rozporządzeniem, w kompetencji kapłanów i diakonów.

4. Zezwala się na przywrócenie do służby podczas celebracji liturgicznych i nabożeństw ministrantów – także tych poniżej 13 roku życia – Dzieci Maryi i Młodzieży Maryjnej, o ile rodzice w poszczególnych przypadkach nie wyrażą sprzeciwu.

5. Należy przywrócić regularne sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania w kościołach i kaplicach publicznych. Miejscem sprawowania tego sakramentu powinny być w pierwszym rzędzie konfesjonały otwarte. Kratka w każdym konfesjonale powinna być z obu stron zabezpieczona odpowiednią folią. Wszystkie konfesjonały – szczególnie zamknięte – powinny być regularnie dezynfekowane. Zaleca się by tak spowiednik jak i penitenci na czas spowiedzi zasłaniali usta i nos.

6. Według roztropnej oceny rządców parafii, po konsultacji z osobami odpowiedzialnymi za formację, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności takich jak: zasłanianie ust i nos, odpowiednia odległość między osobami, dezynfekcja dłoni, regularna dezynfekcja pomieszczeń, dopuszczona jest organizacja spotkań formacyjnych dla grup parafialnych. W przypadku grup dziecięcych i młodzieżowych należy bezwzględnie wziąć pod uwagę ewentualny sprzeciw rodziców.

7. Przywraca się zwyczajną formę sprawowania liturgii pogrzebowej. Tym samym ponownie możliwe jest odprawienie Mszy świętej pogrzebowej w obecności doczesnych szczątków zmarłej osoby. Zarówno podczas celebracji sprawowanych w kaplicy przedpogrzebowej (którą należy często dezynfekować), w kościele, na cmentarzu a także podczas konduktu pogrzebowego należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa (w pomieszczeniach zasłanianie ust i nosa zgodnie z wyżej podanymi zasadami, w przestrzeni otwartej zachowanie odpowiedniej odległości lub zasłanianie ust i nosa).

8. Niniejszy dekret wchodzi w życie z dniem podpisania (30 maja 2020 roku).