Brama odkażająca zwycięzcą międzynarodowego konkursu

mf /Politechnika Śląska

publikacja 07.05.2020 10:43

Wynalazek Politechniki Śląskiej znalazł się na liście 9 wygranych z całego świata, pokonując ponad 1100 zespołów z ponad 100 krajów.

Brama odkażająca zwycięzcą międzynarodowego konkursu Brama odkażająca autorstwa naukowców Politechniki Śląskiej. Politechnika Śląska

Brama odkażająca opracowana przez naukowców i absolwentów gliwickiej uczelni znalazła się w finale międzynarodowego konkursu Healing Solutions for Tourism Challenge. Start'up WAAM, który odpowiadał za budowę bramy, zgłosił ten pomysł na konkurs Światowej Organizacji Zdrowia oraz Światowej Organizacji Turystyki w tematyce walki z pandemią.

Dzisiaj, od 12.00 do 18.00, odbędzie się prezentacja najlepszych projektów przez autorskie zespoły, którą można śledzić na żywo TUTAJ.

- W projekt od początku są zaangażowane Politechnika Śląska i start-up technologiczny WAAM. Na uczelni zajęliśmy się badaniami nad środkami do dezynfekcji i ich skutecznością w warunkach, w jakich będą musiały być efektywne, czyli rozpylania. Natomiast inżynierowie WAAM, którzy również są absolwentami Politechniki Śląskiej, zaczęli projektować i budować bramę. W sumie przy tym przedsięwzięciu pracuje 8 osób, ale zespół jest powiększany - mówi koordynatorka projektu dr inż. Magdalena Bogacka z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki gliwickiej politechniki.

Brama pracuje już w dwóch szpitalach. W planach są kolejne, ale to zależy od środków, które uda zebrać na ich wykonanie. - Zapotrzebowanie jest na pewno bardzo duże. Otrzymujemy codziennie mnóstwo zapytań o możliwość zamontowania naszego urządzenia w placówkach medycznych - dodaje koordynatorka projektu.

- To ogromny międzynarodowy sukces - ocenia start w konkursie prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. - Będąc uczelnią badawczą, zarówno temu projektowi, jaki i pozostałym wynalazkom i rozwiązaniom, bardzo kibicujemy i pomagamy. Uruchomiliśmy na cel walki z epidemia koronawirusa kilka możliwości wsparcia finansowego prowadzonych badań, jak np. konkursy projakościowe Politechniki Śląskiej, czy specjalny program "Politechnika przeciw epidemii" - wyjaśnia.  

Celem konkursu było znalezienie najbardziej innowacyjnych start-upów i inicjatyw, których działania przyczyniły się do redukcji negatywnych skutków stanu epidemii w zakresie turystyki, a także umożliwiły wsparcie dla podróżnych, przedsiębiorców i władz. Brama była oceniania w kategorii „Healing for Prosperity” (oznaczającej ukierunkowanie na dobrobyt).