Święto 3 Maja w katedrze. "Czy zasługujemy na taki patos?"

Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

publikacja 03.05.2020 11:30

- Módlmy się, byśmy ze wszystkich doświadczeń wyszli nie tylko obronną ręką, ale potrafili bardziej dojrzale myśleć o ojczyźnie - mówił bp Jan Kopiec.

Święto 3 Maja w katedrze. "Czy zasługujemy na taki patos?" Sztandar miasta Gliwice w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Imperium TV

W Święto Narodowe 3 Maja w gliwickiej katedrze bp Jan Kopiec przewodniczył Mszy Świętej w intencji ojczyzny i sprawujących władzę. Podczas Eucharystii w świątyni była obecna delegacja z miejskim sztandarem.

- Dzisiaj w centrum staje ojczyzna - to szczególne nie tylko pojęcie, ale to także i rzeczywistość, którą my tworzymy - mówił biskup na początku Mszy.

Zwrócił też uwagę, że wśród dzisiejszych obchodów, kiedy pada wiele górnolotnych słów i szczycimy się przynależnością do polskiego narodu, jednocześnie pojawiają się "próby rozliczania się, czy zasługujemy na taki patos".

Bp Jan Kopiec - wprowadzenie.

W homilii bp Kopiec podkreślał, że wszyscy Polacy na terytorium swojego kraju powinni czuć się jego "panami i mieszkańcami w pełnym wymiarze" i wspólnie dzielić odpowiedzialność za swoją pomyślność:

Bp Jan Kopiec - fragment homilii.

W duchowej łączności z Jasną Górą, podczas Mszy został odmówiony akt zawierzenia ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa przez wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Polski.

Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku odwołano miejskie obchody święta. Jednak po raz pierwszy w historii Muzeum w Gliwicach zdecydowało się zorganizować tradycyjne śpiewanie patriotycznych pieśni w formie koncertu transmitowanego w internecie:


Bp Jan Kopiec - całe kazanie.