Otwarcie przedszkoli i żłobków od 6 maja - jakie są decyzje lokalnych władz?

SZ

publikacja 30.04.2020 23:20

Sprawdzamy komunikaty w tej sprawie, wydawane przez samorządy na terenie diecezji gliwickiej.

Otwarcie przedszkoli i żłobków od 6 maja - jakie są decyzje lokalnych władz? Przedszkola i żłobki nie wszędzie będą otwarte od 6 maja. Roman Koszowski /Foto Gość

Po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego drugiej fazy luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, która zakłada m.in. możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli już od 6 maja, wielu przedstawicieli lokalnych władz zaczęło wyrażać obawy o bezpieczeństwo dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli.

Pojawiają się też głosy, że - szczególnie z powodu długiego weekendu majowego - samorządy mają zbyt mało czasu na wyposażenie placówek w środki ochronne, dostosowanie warunków lokalowych i logistycznych, wypracowanie procedur czy choćby zapewnienie dzieciom wyżywienia.

Poniżej podajemy informacje zebrane na podstawie oficjalnych komunikatów, jakie pojawiły się na stronach internetowych wybranych miejscowości w naszej diecezji.

Aktualizacja: 4 maja - ogłoszono nowe decyzje w Bytomiu i Pyskowicach.

Aktualizacja: 7 maja - znamy decyzję władz Miasteczka Śląskiego; Gliwice i Zabrze otworzą przedszkola 18 maja.

Bytom

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz w wydanym 4 maja komunikacie poinformował, że 6 maja nie otworzy miejskich przedszkoli oraz żłobka.

- Naszym priorytetem jest przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci, ich rodzin oraz opiekunów i nauczycieli. W Bytomiu mamy do czynienia ze wzrostem dynamiki zakażeń koronawirusem. Dlatego do momentu, kiedy nie będziemy mieli pewności, że zagrożenie zostało opanowane, miejskie przedszkola i żłobek pozostaną zamknięte - komentuje prezydent.

Wcześniej M. Wołosz spotkał się w tej sprawie z dyrektorami tych placówek, a także zwrócił się do konsultanta krajowego i wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych oraz do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z prośbą o wydanie rekomendacji w zakresie ich otwarcia.

Z najnowszego komunikatu dowiadujemy się też, wolę powrotu swoich dzieci do przedszkola wyraziło ok. 13 proc. rodziców z Bytomia. Na razie nie wiadomo, kiedy bytomskie przedszkola i żłobki mogą zostać otwarte. Informacje w tej sprawie mają być przekazywane na bieżąco.

Gliwice

Prezydent Gliwic Adam Neumann ocenił, że władze miasta nie mogą w tak krótkim czasie podjąć w odpowiedzialny sposób decyzji o otwarciu przedszkoli i żłobków. W najbliższych dniach dyrektorzy tych placówek mają kontaktować się z rodzicami swoich podopiecznych i sprawdzać, ilu z nich jest zainteresowanych posłaniem dzieci do placówek, a ostateczna decyzja zapadnie po konsultacjach z rodzicami oraz sanepidem.

Z informacji opublikowanej na stronie miasta wynika jednak, że 6 maja Gliwice nie otworzą przedszkoli i żłobków lub że nie wszystkie placówki zdążą do tego czasu dostosować się do panujących warunków.

Lubliniec

W odmienny sposób decyzje premiera i ministrów interpretują władze Lublińca. Z komunikatu opublikowanego na miejskim portalu samorządowym wynika, że Żłobek Miejski w Lublińcu zostanie otwarty nie wcześniej niż 18 maja, zaś "przedszkola, na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej (Dz.U. 2020 poz. 780), muszą zostać otwarte w dniu 6 maja".

Władze miasta uważają jednak to rozporządzenie za "kontrowersyjne" i wyrażają "niepokój o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, rodziców oraz pracowników placówek" wobec ciągle postępującego przyrostu zachorowań na COVID-19 - także na terenie miasta i powiatu lublinieckiego.

Oświadczenie zostało wydane po wideokonferencji, jaką burmistrz Lublińca Edward Maniura wraz ze swoimi współpracownikami przeprowadził z dyrektorami miejskich przedszkoli i żłobka. Samorządowcy wskazują w nim ponadto na "brak jednoznacznie doprecyzowanych i opisanych przez rząd zasad zachowania w planowanych do otwarcia placówkach tzw. wysokiego reżimu sanitarnego" oraz proszą rodziców o "rozwagę i odpowiedzialność w podjęciu decyzji o przyprowadzeniu dziecka do przedszkola czy w późniejszym terminie do żłobka".

Pyskowice

Burmistrz Pyskowic Adam Wójcik 4 maja wydał komunikat, w którym informuje, że ze względu na duże ryzyko zarażenia koronawirusem, 6 maja nie jest możliwe otwarcie przedszkoli i żłobka w tym mieście.

"Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, ich rodziców, opiekunów oraz pracowników jest najważniejsze. Organ prowadzący musi zorganizować zakup środków ochrony indywidualnej, termometrów, opracować niezbędne procedury, dostosować do obecnych warunków sposób żywienia" - czytamy w komunikacie.

Z przeprowadzonych rozmów z rodzicami wynika, że ok. 12 proc. z nich wyraża chęć powrotu ich dzieci do miejskiego żłobka i przedszkoli. Informacja o dacie wznowienia działalności tych placówek ma pojawić się z tygodniowym wyprzedzeniem.

Wcześniej na stronie Urzędu Miejskiego w Pyskowicach pojawiła się jedynie krótka informacja o tym, że burmistrz jest "w stałym kontakcie z dyrektorami miejskich placówek", a decyzja o ewentualnym otwarciu żłobka i przedszkoli w Pyskowicach zapadnie po ogłoszeniu rozporządzenia i wytycznych w tej sprawie przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Tarnowskie Góry

Dość jasny komunikat wydał Urząd Miejski w Tarnowskich Górach. W informacji podpisanej przez zastępcę burmistrza ds. społecznych Jolantę Tuszyńską czytamy, że "tarnogórskie placówki nie wznowią w tym terminie funkcjonowania ze względu na duże zagrożenie zakażeniem koronawirusem", a termin 6 maja "jest nierealny".

"Musimy rozpatrzyć zakup maseczek, rękawic, kombinezonów, termometrów, opracować niezbędne procedury. (...) Przedstawiony przez rząd termin otwarcia placówek nie pozwala na przygotowanie systemu opieki nad dziećmi w taki sposób, by była ona w pełni bezpieczna" - napisano w komunikacie.

Zaznaczono również, że podobną decyzję podjęły ościenne gminy, a informacja o szczegółowej dacie wznowienia działalności miejskich żłobków i przedszkoli pojawi się wkrótce.

Zabrze

Władze Zabrza w dość lakonicznym komunikacie poinformowały w poniedziałek 4 maja, że po wstępnej analizie miejskich przedszkoli, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, zabrzańskie przedszkola nie zostaną uruchomione w tym tygodniu.

Wcześniej jedynie na oficjalnym profilu miasta na Facebooku pojawiła się krótka wzmianka o tym, że "Wydział Oświaty poprosił dyrektorów placówek oświatowych o przeprowadzenie dokładnej analizy możliwości przyjęcia od 6 maja dzieci do przedszkoli i żłobków w sposób zgodny z wytycznymi Ministra Zdrowia".

Inne miejscowości, różne sytuacje

Urząd Gminy Zbrosławice poinformował w czwartek, że 6 maja gminne przedszkola nie wznowią działalności ze względu na duże zagrożenie zakażenia koronawirusem. Podobną decyzję podjęły władze Wielowsi.

W Sośnicowicach rozważana jest możliwość ich otwarcia najwcześniej po 24 maja. Również w Świerklańcu przedszkola pozostaną zamknięte co najmniej do 22 maja. W Koszęcinie przedszkola pozostaną zamknięte do 18 maja z możliwością przedłużenia, a w Kaletach - co najmniej do 31 maja.

Władze Miasteczka Śląskiego dopiero 6 maja poinformowały, że tego dnia nie otworzą gminnych przedszkoli. Wznowienie ich działalności będzie możliwe najwcześniej 25 maja, a informacja, czy tak się stanie, ma zostać podana do piątku 22 maja.

Mieszkańcy innych miejscowości mogą szukać informacji na stronach internetowych lokalnych samorządów lub samych placówek. Jednak nawet w tych miastach, które nie zamierzają otwarły takich placówek 6 maja, zdarzają się sytuacje, że dyrektorzy już teraz kontaktują się z rodzicami, by wysondować ich zainteresowanie zapewnieniem dzieciom opieki.

Wobec wielu niejasności i wątpliwości co do dalszego funkcjonowania tych instytucji najrozsądniejsze wydaje się zatem, by ponowne posłanie dziecka do żłobka lub przedszkola było poprzedzone kontaktem z daną placówką.